Gjykata e Lartë në Itali rrëzon kërkesën e Moisi Habilajt, lë në fuqi dënimin me 15 vite e 5 muaj burg

May 19, 2022 | 11:00
SHPËRNDAJE

Gjykata e Lartë në Itali ka dënuar përfundimisht me 15 vite e 5 muaj burg Moisi Habilajn duke vulosur rrëzimin e kërkesës së tij. Vendimi është marrë ditën e djeshme.

-1200-630-5ffc2801314c9

Moisi Habilaj u arrestua në vitin 2017 bashkë me 11 persona të tjerë. Më pas hetimet u zgjeruan duke përfshirë edhe ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, i cili kishte edhe lidhje farefisnore me Habilajn.

Grupi i Habilajt kishte bazën e tij mes Katanias, Lentinit dhe Raguzës. Që prej janarit të vitit 2021 ai ndodhet në arrati.

© Panorama.al

Te lidhura