Gjetja e lajthisë hedh dritë mbi historinë 10 mijë vjeçare

Mar 8, 2021 | 20:25
SHPËRNDAJE

Arkeologët amatorë kanë zbuluar prova të aktivitetit njerëzor në një pasuri skoceze rreth 10,000 vjet më parë.

_117490100_pic2

Një kokërr e vogël e lajthisë e djegur e gjetur në Estate Threave pranë Castle Douglas daton që nga periudha Mesolitike.

Ajo u zbulua gjatë gërmimeve që nisën në verën e vitit 2019. Derek Alexander, kreu i arkeologjisë për Trustin Kombëtar për Skocinë, tha se gjetja ishte “me të vërtetë emocionuese”.

Mbetjet e një zone të banuar në formë D në majë të kodrës u njohën për herë të parë në fotografitë ajrore të bëra në fund të viteve 1940.

_117490103_pic1

Puna e kryer nën mbikëqyrjen e Z. Alexander në 2014 zbuloi se zona daton që nga Epoka e Hekurit. Sidoqoftë, gërmimi duket se ka gjetur prova të aktivitetit njerëzor në sit në një datë shumë më të hershme.

Lëvorja e lajthisë së djegur – pasi u dërgua në Qendrën Kërkimore  mjedisore të Universitetit të Skocisë (SUERC) – daton midis 8,547 dhe 8,312 para Krishtit.

Të zbuluara në vendet parahistorike në të gjithë vendin, lajthitë janë krijuar prej kohësh janë konsideruar si një ushqim i lehtë i preferuar e popullit Mesolitik.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.