“Gjendje ankthi kudo/ PD reagon për vrasjen në Lushnje: Pasojë e sigurisë që gëzon krimi përballë një shteti të gjunjëzuar

Aug 24, 2021 | 13:08
SHPËRNDAJE

Partia Demokratike ka reaguar  për atentatin mafioz në Lushnje, ku mbeti i vrarë Bledar Muça, u plagos kunati i tij si dhe 4 persona të tjerë, klientë të rastësishëm në lokal.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, deputeti i zgjedhur i PD, Enkelejd Alibeaj thotë se sot në Shqipëri krimi është i sigurt përballë shtetit të gjunjëzuar.

Sipas tij, rendi dhe siguria kanë rënë dhe kjo është produkt i amoralitetit që ndërtoi këtë model për përfitime elektorale, duke bërë policinë të paaftë.

“Këto dy Shqipëri, ajo e karikatorëve që zbrazen duke vrarë e lënduar dhe ajo imagjinare e rrjeteve sociale të Edi Ramës, që i përdor si kamuflim për krimin dhe korrupsionin si instrumente politike të regjimit, janë të papajtueshme me njëra-tjetrën”, shkruan Alibeaj.

Më tej Alibeaj e mbyll duke thënë: “Që Shqipëria reale të jetë e çliruar nga frika dhe nga makthi i një pushteti të bërë njësh me krimin, duhet ndëshkuar modeli i ndërtuar nga regjimi Rama-Doshi, duhet ndarë përfundimisht politika nga krimi”

Postimi i Enkelejd Alibeajt

Ngjarja kriminale e Lushnjës risolli edhe njëherë para syve të shqiptarëve hendekun mes realitetit të hidhur në të cilin jeta e qytetarëve vihet çdo ditë në rrezik dhe propagandës së gënjeshtrave që ushqen dhe ushqehet nga Rama, ku parësore është tallavaja dhe hilet e një komunikimi të rremë që prodhon vetëm fjalë boshe.

Gjendja e ankthit dhe pasigurisë që mbizotëron sot në Lushnje dhe kudo, është pasojë e sigurisë që gëzon krimi përballë një shteti të gjunjëzuar, dhe i modelit të instaluar nga regjimi Rama-Doshi, ai i aleancës me krimin. Rënia e rendit dhe sigurisë, humbja dhe shkatërrimi i jetëve, janë produkt i amoralitetit që ndëtoi këtë model për përfitime elektorale, duke bërë policinë të paaftë për t’u përballur me krimin dhe qytetet të pasigurta për familjet shqiptare.

Këto dy Shqipëri, ajo e karikatorëve që zbrazen duke vrarë e lënduar dhe ajo imagjinare e rrjeteve sociale të Edi Ramës, që i përdor si kamuflim për krimin dhe korrupsionin si instrumente politike të regjimit, janë të papajtueshme me njëra-tjetrën. Që Shqipëria reale të jetë e çliruar nga frika dhe nga makthi i një pushteti të bërë njësh me krimin, duhet ndëshkuar modeli i ndërtuar nga regjimi Rama-Doshi, duhet ndarë përfundimisht politika nga krimi.

Kjo është e vetmja mënyrë për të pasur rend dhe siguri, e vemja mënyrë që qytetarët të jetojnë të sigurt në qytetet dhe fshatrat e tyre.

© Panorama.al

Te lidhura