Gazetat italiane pasqyrojnë vizitën e Metës në Itali: Një urë vëllazërie nën iluminimin e Skënderbeut

SHPËRNDAJE

Gazetave kryesore në Rajonin e Kalabrisë, në Itali, i kanë kushtuar një hapësirë të madhe vizitës së Presidentit shqiptar Ilir Meta dhe Presidentit italian, Serxho Mattarella në Itali.
Gazeta “Il Quotidiano” ka kryeartikull dhe foto kryesore vizitën e Presidentit Italian, me titull “Kalabria-Shqipëria, urë vëllazërie”.

Gazeta “Gazzeta del Sud” ka vendosur në numrin e sotëm të saj foto kryesore takimin e dy presidentëve. Ndërsa titulli pasqyron fjalimin e kreut të shtetit italiane. “Presidenti Mettarella në Shën Mitrin Koronë: Arbëria, një shembull i jashtëzakonshëm i integrimit dhe multikulturalizmit në Itali”.

Pothuaj të gjitha gazetat e rajonit të Kalabrisë dhe Jugut të Italisë i kanë kushtuar hapësira të mëdha vizitës së presidentit Meta dhe takimit me Presidentin italian.
Ndërkohë televizionet kryesore italiane dhe sidomos ato të rajonit të Kalabrisë i kanë kushtuar këto ditë kronika dhe reportazhe të shumta takimi të dy krerëve të shtetit në komunitetin arbëreshë të Italisë.

a22786fd-0dcc-4a22-99d0-7d57fae20664 dd475023-d949-4423-b867-739427aadcd1 e9d1c5f1-a1c2-4c63-89fe-5ba9027c4d19 04b9169c-2f8c-4c21-83db-6f5824db2cbd b1d8e73b-decc-4912-97f5-554fd1f37f4c

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.