Gazetari shqiptar Elez Biberaj emërohet drejtori i përgjithshëm në detyrë i Zërit të Amerikës

| 23:47
SHPËRNDAJE

Gazetari me përvojë të gjatë në fushën e gazetarisë, Elez Biberaj është emëruar si drejtori i përgjithshëm në detyrë i Zërit të Amerikës.

elezi

Emërimi i Biberajt u njoftua në një email për stafin të martën nga CEO i emëruar kohët e fundit, Michael Pack, i cili gjithashtu ka bërë emërime të tjera.

Biberaj ka qenë drejtor i Zërit të Amerikës për Euroazinë që nga viti 2006, duke e bërë atë përgjegjës për programimin e Zërit të Amerikës për audiencat në Rusi, Ukrainë, Armeni, Gjeorgji dhe Ballkan. Ai gjithashtu ka shërbyer si shef i shërbimit në gjuhën shqipe të Zërit të Amerikës.

Ai mban titullin e doktoraturës në shkencat politike nga Universiteti Columbia dhe është autor i katër librave, duke përfshirë “Shqipëria në Tranzicion: Rruga e vështirë drejt demokracisë”.

Emërimi vjen në një kohë të kritikave të shtuara të publikut mbi pavarësinë editoriale të Zërit të Amerikës. Paraardhësi i Biberaj në Zëri i Amerikës, Amanda Bennett dhe zëvendësja e saj, Sandy Sugawara, dhanë dorëheqjen ditë më parë pas emërimit të administratorit të ri të kësaj medieje të madhe.

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.