“Frikacakë dhe lakmitarë”/ Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny akuzon kompanitë Google dhe Apple: Bashkëpunuan me Putin për të…

Sep 24, 2021 | 21:15
SHPËRNDAJE

alexeinavalny

Ish-kreu i opozitës ruse Alexei Navalny akuzoi kompanitë e Google dhe Apple se kanë mbështetur Presidentin Vladimir Putin.

Sipas tij, kompanitë hoqën aplikacionin e krijuar nga Navalny për votimin gjatë zgjedhjeve parlamentare që u zhvilluan në Rusi javën e kaluar.

“Nëse diçka më befasoi në zgjedhjet e fundit, nuk ishte se si Putini manipuloi rezultatet, por sa i bindur u shndërrua në Big Tech i gjithëpushtetshëm në bashkëpunëtorë të tij,” tha Navalny në Twitter. 

Apple dhe Google hoqën aplikacionin “Votimi i zgjuar” i drejtuar nga opozita duke këshilluar mbështetësit se si të votojnë aleatët e Kremlinit.

Aleatët e Navalny akuzuan gjigantët e teknologjisë për “censurë”. Kritiku i burgosur i Kremlinit tha se gjigantët e teknologjisë drejtoheshin nga njerëz “frikacakë dhe lakmitarë”.

Navalny tha gjithashtu se ishte “shumë i mërzitur dhe i zhgënjyer” me Pavel Durov, kreun e aplikacionit të mesazheve Telegram. Boti i Smart Voting gjithashtu u zhduk nga aplikacioni gjatë zgjedhjeve.

Durov i lindur në Rusi kishte thënë se po ndiqte Apple dhe Google, të cilat “u diktojnë rregullat e lojës”.

Burime të njohura me vendimin e Google dhe Apple thanë se masa u mor nën presionin e autoriteteve ruse, përfshirë kërcënimet për arrestimin e stafit lokal të gjigantit të teknologjisë.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/