Francë/ Përmbytet kampi i azilkërkuesve shqiptarë, jetojnë në kushte çnjerëzore

Jan 20, 2022 | 6:30
SHPËRNDAJE

Një kamp plot me shqiptarë është përmbytur nga shirat dhe ujërat e lumit Garonne në Toulouse të Francës. Përmbytja shkatërroi  kampin e improvizuar prej rreth pesëmbëdhjetë shqiptarësh në Toulouse në brigjet e lumit.  shqiiiUji përmbyti dhe shkatërroi një pjesë të tendave që kishin ngritur. Ata janë kthyer për të jetuar pas shirave të rrëmbyeshëm por për ta kushtet e jetesës janë çnjerëzore, shkruajnë mediat franceze. 

Shërbimet shtetërore po monitorojnë nga afër situatën. Ndërsa autoritetet lokale bëjnë të ditur se shqiptarët nuk kanë bënë ende asnjë kërkesë për strehim.

© Panorama.al

Te lidhura