FOTO+VIDEO/ Dallgë gjigande, ura e ndërtesa të shkatërruara. Pamje apokaliptike të tajfunit që la pas viktima e të plagosur

SHPËRNDAJE

Apokaliptike pamjet qe la pas tajfuni i fuqishem qe goditi Japonine, duke lene se paku 9 viktima dhe shume te tjere te plagosur. Nderkohe qe me shume se një milion njerëzve u është thënë të evakuohen mes stuhisë më të keqe qe ka goditur vendin në 25 vjet.

Tyjfuni Jebi, thuhet se eshte tajfuni më i fortë qe eshte shenuar ne Japoni qe nga 1993. Ai u nis drejt veriut në të gjithë ishullin Honshu drejt Detit të Japonisë.

Valë gjigande dhe erëra deri në 135mph goditën vendin, duke përmbytur aeroportin kryesor ndërkombëtar të rajonit dhe duke shakterruar gjithe cfare gjeti perpara.

Stuhia arriti në bregdetin perëndimor, pasi që u bë vendkalimi në motin e fundit të ashpër për të goditur vendin këtë verë pas shirave, rrëshqitjeve të tokës, përmbytjeve dhe ngrohjes rekord që vranë qindra njerëz.

Ajo ishte jashtë brigjeve veriore të Fukui të martën në mbrëmje me erëra të qëndrueshme të 78mph dhe arrinte deri në 110 mph, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Më shumë se 700 fluturime u anuluan, sipas mediave japoneze. Shërbimi i trenave me shpejtësi të lartë u pezullua nga Tokio në perëndim të Hiroshimës, megjithëse shërbimi u rifitua pjesërisht më vonë të martën, kur tajfuni u largua nga rajoni.

Më shumë se 1.6 milion familje mbetën pa energji në Osaka, Kioto dhe katër prefektura aty pranë të martën vonë, sipas Kansai Electric Power Co.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

 

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.