FOTOT/ Nga i biri, Iliri te nipi dhe Rezarta Shkurta veshur me të zeza, pamje nga ceremonia për Nexhmije Hoxhën. Kurorë lulesh edhe nga Bostoni

| 13:04
SHPËRNDAJE

Nexhmije Hoxha, e veja e diktatorit Enver Hoxha dhe ish-drejtoresha e Institutit të Studimeve Marksiste-Leniniste pranë Komitetit Qendror të PPSH-së, qe vdiq dje në moshën 99-vjeçare, e papenduar per te shkuaren, percillet sot ne banesen e fundit.

Ceremonia eshte zhvilluar ne Tirane, larg baneses ku jetoi deri sa vdiq. Sic duket edhe ne disa foto te shkrepura nga LSA-ja, njerezit i ka pritur djali Iliri dhe ne krah te tij, dukej nusja, Teuta, e veshur me te zeza.

Te pranishem kane qene edhe nipi, Ermali dhe nusja e tij, Rezarta Shkurta, gjithashtu me te zeza, madje edhe me syze te zeza, edhe pse dite shiu.

Nuk kane munguar lulet, e kurorat me lule, madje ne njeren syresh shenimi ngushellues ishte porosi qe nga Amerika. “Ngushellimet tona te perzemerta, nga familja Kujofsa, Boston”, lexohej ne kuroren me lule te bardha.

Ajo, bashkëpunëtorja më e afërt e kreut të regjimit, do të kujtohet gjatë në kujtesën e shqiptarëve si një ndër përgjegjësit kryesor të krimeve të komunizmit, që nuk kërkoi kurrë falje për to. Asnjë pendesë nuk shprehu gruaja e shefit të diktaturës për 59,009 të internuarit e periudhës 1944-1990 dhe për 7022 fatkeq që vdiqën në kampet e tmerrshme, për 5.577 burra dhe 450 gra që u dënuan me vdekje dhe për dhjetëra e qindra të tjerë që u vranë në kufi, madje deri në fillimin e viteve ’90.

Pavarësisht se shkroi e botoi dhjetëra libra si askush i moshës së saj, Nexhmije Hoxha në asnjë rast nuk reflektoi, qoftë dhe një grimë, ndaj dramës së tmerrshme që jetuan shqiptarët në regjimin që drejtoi me grusht të hekurt bashkëshorti i saj. Asnjë pendesë nuk mori me vete.

nexhmija-ceremonia1 nexhmija-ceremonia2 nexhmija-ceremonia3 nexhmija-ceremonia4 nexhmija-ceremonia6 nexhmija-ceremonia7 nexhmija-ceremonia8 nexhmija-ceremonia9 nexhmija-ceremonia10 nexhmija-ceremonia11

 

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

1 KOMENT

Comments are closed.