FOTO/ “Zogu i Zi” i Luftës së Ftohtë që ‘spiunonte’ Bashkimin Sovjetik për llogari të CIA-s

| 20:13
SHPËRNDAJE

Gjatë Luftës së Ftohtë, ky aeroplan mund të fluturonte më lart dhe më shpejt se çdo lloj tjetër – dhe 55 vjet pas fluturimit të tij të parë, ai akoma e arrin këtë sukses.

av

“Lockheed SR-71”, i krijuar në fshehtësi në fund të viteve 1950, ishte në gjendje të fluturonte pranë skajit të hapësirës dhe të tejkalonte një raketë. Deri më sot, ai mban rekordin me për lartësinë më të lartë në fluturimin horizontal dhe shpejtësinë më të madhe se sa një raketë.

Ishte pjesë e një familje avionësh spiunë të ndërtuar për të hyrë në territorin e armikut, pa u qëlluar ose zbuluar, në një kohë para satelitëve dhe dronëve.

Puna e ‘bojës së zezë’, e krijuar për të shpërndarë nxehtësinë, e fitoi atë me nofkën “Blackbird” (Zogu i zi), dhe për shkak të formave të tij, e bënë atë të dukej ndryshe nga gjithçka që ishte ndërtuar më parë në këtë fushë, një model që nuk ka humbur asgjë nga shkëlqimi i tij i dikurshëm.

“Ende duket si diçka nga e ardhmja, edhe pse është krijuar në vitet 1950,” tha Peter Merlin, tha një historian i aviacionit në një intervistë telefonike, cituar nga CNN.

Një spiun i CIA-s

Në maj të vitit 1960, një aeroplan spiun amerikan U-2 u qëllua në hapësirën ajrore sovjetike ndërsa po bënte fotografi ajrore. Fillimisht, qeveria amerikane tha se ishte një aeroplan i humbur për kërkimin e motit, por historia u shkëput pasi qeveria Sovjetike lëshoi ​​fotografi të pilotit të kapur dhe pajisjeve të mbikëqyrjes së aeroplanit.

Incidenti pati pasoja të menjëhershme diplomatike për Luftën e Ftohtë dhe përforcoi nevojën për një lloj të ri të aeroplanit të zbulimit që mund të fluturonte më shpejt dhe më lart. “CIA dëshironte një aeroplan që mund të fluturonte mbi 27432 metra me shpejtësi të madhe dhe aq i padukshëm për radarin ashtu siç ishte e mundur”, tha Merlin.

Avioni origjinal në familjen Blackbird u quajt A-12 dhe bëri fluturimin e parë më 30 prill 1962. Në total, u prodhuan 13 A-12, dhe aeroplani ishte një program sekreti i lartë, i operuar nga CIA.

av-7 av-6 av-5 av-4 av-3 av-2 av-1 http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191025132949-336167main-ec98-44440-4-full

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.