FOTO-VIDEO/ Kryebashkiakja tërhiqet zvarrë nga protestuesit dhe poshtërohet për 4 orë. Pamje dramatike

SHPËRNDAJE

Një kryebashkiake boliviane është lyer me bojë të kuqe dhe i janë prerë flokët nga turmë e zemëruar që e fajësuan atë për vdekjen e dy protestuesve të opozitës.

20720982-7660807-image-a-33_1573137574096 20720232-7660807-image-a-37_1573137860393 20720974-7660807-image-a-35_1573137741399 20720218-7660807-Young_men_carrying_batons_and_wearing_masks_chanted_Murderess_mu-a-31_1573137516327 20720228-7660807-image-a-24_1573137451699

Patricia Arce, nga partia qeverisëse Mas, u tërhoq nga bashkia e qytetit Vinto të mërkurën dhe iu nënshtrua katër orë poshtërimit, duke e gjunjëzuar atë dhe duke i kërkuar dorëheqjen.

Të rinjtë që mbanin shkopinj dhe maska brohorisnin, ‘Vrasje, vrasje’, ndërsa e çuan kryebashkiaken në një platformë ku i prenë flokët para turmës së gjirit.

Bolivia është përfshirë nga protesta vdekjeprurëse pas fitores së zgjedhjeve të Presidentit Evo Morales më 20 tetor mbi pretendimet se votat ishin manipuluar.

Të mërkurën, rebelët bllokuan një urë në Vinto, sipas BBC, kur thashethemet u përhapën se dy protestues ishin vrarë në një qytet fqinj.

Më vonë u konfirmua se një student 20-vjeçar kishte vdekur nga plagët e marra në përleshjet midis demonstruesve pro dhe antiqeveritar në qytetin Cochabamba.

Një turmë e egër marshoi në bashkinë e qytetit, ku akuzuan Arcën se sillte forca për t’i dhënë fund bllokadës së tyre dhe e fajësuan atë për vdekjet.

Kryebashkiakja u detyrua të nënshkruajë një letër dorëheqjeje në gjunjë dhe pas katër orësh, policia arriti ta lironte.

Komandanti rajonal i policisë Walter Alvis e priti atë në një furgon i cili u bombardua në një breshëri gurësh ndërsa u largua.

Vdekja e studentit në qytetin fqinj Cochabamba sjell numrin e vdekjeve në përleshje që nga 20 tetori deri në tre.

Morales, presidenti i parë i zgjedhur në 2006, kërkon të mbetet në pushtet deri në vitin 2025 pasi ndërmori veprime ligjore për të zgjatur afatet kushtetuese.

Te lidhura


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.