FOTO-VIDEO/ Blen ishullin e ‘vetmuar’ për 6 milionë dollarë për shkak të frikës nga…

| 23:43
SHPËRNDAJE

Një ishull privat në brigjet e Irlandës që mburret me tre plazhe, shtatë shtëpi dhe kafshë të egra është shitur për më shumë se 6.3 milion dollarë, nga një blerës anonim që nuk e ka vizituar më parë ishin.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200715111523-horse-island-3Ishulli i Kuajve, një tokë prej 157 hektarë në jug-perëndim të territorit irlandez, u shit pas bisedimeve që u zhvilluan kryesisht në WhatsApp.

Blerësi pa emër evropian e pa atë vetëm në video para se ta blinte, duke u bërë i fundit në një numër të super të pasurve që kanë kërkuar ishuj privatë gjatë pandemisë së koronavirusit.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200715111650-horse-island-5

Ishulli ofron peizazhe të gjelbra të thyera, një shtëpi kryesore dhe disa vila pritjeje me pamje nga Oqeani Atlantik.

Ishulli ishte një industri e vogël bakri gjatë gjatë shekullit të 19-të, me miniera të pikësuara rreth tij.

Popullsia e tij arriti në 137 njerëz në 1841 por deri në vitet 1960 të gjithë banorët e saj u larguan, sipas agjentëve të pasurive të patundshme Montague Real Estate.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200715111432-horse-island-2

Tani ofron një skelë private për tragete dhe anije, një helipad, një shtëpi lojërash dhe palestër, një fushë tenisi dhe një “shtëpi lundruese të anijeve”.

Destinacioni ka gjithashtu sistemin e vet të energjisë elektrike, rrjetin ujor dhe të ujërave të zeza dhe rrugë private që përshkojnë ishullin. Shtëpia kryesore ka 4,500 metra katrorë sipërfaqe kat dhe gjashtë dhoma gjumi.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200715111551-horse-island-4

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.