FOTO/ Si do të jetë avioni presidencial që do të fluturojë me gati dy herë shpejtësinë e zërit

Apr 3, 2021 | 14:55
SHPËRNDAJE

 

Pamjet e reja tregojnë brendësinë e avionit presidencial supersonik i projektuar nga Exosonic, që mund të fluturojë me gati dy herë shpejtësinë e zërit dhe të shkurtojë kohën e udhëtimit.

41282696-9431777-The_plane_also_has_20_business_class_passenger_seats_with_two_ga-a-296_1617411083033

Vitin e kaluar, u zbulua se Pentagoni kishte porositur një prototip të një avioni që mund të mbante një shumëllojshmëri të anëtarëve të lartë të degës ekzekutive, nga zyrtarët e kabinetit te Zonja e Parë.

Forcat Ajrore i dhanë një kontratë 24-mujore prej 1 milion dollarë Exosonic pasi u impresionua nga koncepti i kompanisë, e cila mund të krijonte prototipin e një avioni që mund të fluturonte me shpejtësi 1.8 Mach ‘në mënyrë tokësore dhe mbi ujë pa shkaktuar zhurma.

Aeroplani presidencial është një version me 31 pasagjerë i konceptit të kompanisë për një avion tregtar me 70 pasagjerë dhe teorikisht mund të arrijë shpejtësi prej 1,380 km / orë.

Stephanie Chahan, projektuesi kryesor i brendshëm i avionëve të Exosonic, tha se një nga pikat kryesore të saj të brendshme është fleksibiliteti i kabinës për të pritur një larmi udhëtarësh të ndryshëm – ndryshe nga Air Force One, aeroplani i presidentit.

‘Duhet të jetë mjaft fleksibël për t’iu përshtatur një numri misionesh të ndryshme, nëse do të vihet në shërbim,’ tha Chahan për DailyMail.com.

CNN Travel vuri në dukje se aeroplani mund të përdoret kryesisht si Forca Ajrore Dy – e cila mban zv/Presidentin.

41282716-9431777-Last_year_it_was_revealed_that_the_Pentagon_had_commissioned_a_p-a-291_1617411082988

41282722-9431777-One_of_its_key_interior_design_strengths_is_its_cabin_flexibilit-a-297_1617411083034

41282698-9431777-A_second_suite_for_senior_staffers_and_guests_fits_eight_passeng-a-295_1617411083032 41282712-9431777-The_presidential_plane_is_a_31_passenger_version_of_the_company_-a-293_1617411083029 41282724-9431777-The_first_of_the_business_suites_fits_three_passengers_and_inclu-a-294_1617411083031 41282730-9431777-The_Air_Force_awarded_a_24_month_1million_contract_to_Exosonic_a-a-292_1617411083028

 

 

 

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.