FOTO/ Imazhe të mrekullueshme me rezolucion të lartë nga…

| 18:33
SHPËRNDAJE
 

Që kur u largua nga Toka 15 vjet më parë, Mars Reconnaissance Orbiter, i NASA ka riformuar të kuptuarit tonë për Planetin e Kuq.

5_dunes-and-ripples_pia24036-1041

Anija kozmike veterane studion temperaturat në atmosferën e hollë të Marsit dhe zbulon mineralet në sipërfaqen e planetit. Por mbase ajo që është bërë më e njohur janë imazhet mahnitëse.

Ndër instrumentet e saj, MRO ka tre kamera, duke ofruar imazhe mbresëlënëse nga të gjitha dimensionet me Rezolucion të Lartë.

Anija madje ka sjellë imazhe edhe nga HiRISE, një nga dy hënat e Marsit.

Që nga fillimi i gushtit, vetëm nga HiRISE janë marrë 6.882.204 imazhe, duke gjeneruar 194 terabajt të të dhënave të dërguara nga Marsi që nga viti 2006. Imazhet e mëposhtme janë vetëm një paraqitje e shkurtër e punës së mahnitshme të realizuar nga të tre kamerat në MRO, e cila menaxhohet nga Laboratori i NASA-s në Kaliforninë Jugore.

4_impact-crater_pia17932-1041 1_mars_dust_storm_pia22487-1041 2_towering-dust-devil_pia15116-1041 3_avalanche_pia24035-1041 7_phobos_pia10368.-1041jpg 6_earth-and-moon_pia21260-1041 11_rsl-gif_pia17606-1041 (1)

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.