“Forca miq! Shtrëngoni dhëmbët edhe pak!”, epidemiologu ndan një lajm të mirë. Ç’tregon studimi i fundit në Britani

| 11:52
SHPËRNDAJE
 

Nje lajm te mire, ne keto dite te ankthshme, me shifra rekord te infektuarish dhe rritje te vdekjeve, na jep sot mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti. 

Prmes një postimi në rrjetet sociale ai ndan një lajm të mirë për luftën kundër COVID-19, referuar nje studimi te fundit te bere ne Mbretërinë e Bashkuar, qe tregon se aty kanë vdekur më shumë persona nga gripi sezonal sesa nga COVID-19.

alimehmeti

Postimi i Alimehmetit 

Referuar studimit

Lajm i mire mbi Covid-19! (Me porosi te nje mikeshe)

“Sado e erret te jete nata, dielli lind serish!”
Cit.: Pertef Kruja ☀️

🇬🇧 Ne Mbreterine e Bashkuar, qe nga fillimi i qershorit e deri ne fundit e korrikut kane vdekur me shume persona nga gripi sezonal se sa nga koronavirusi.

Kujtoj qe UK ka 66.7 milione banore, 24-fish me shume se Shqiperia.

🇬🇧 Instituti Kombetar i Statistikave te UK informon se nga 17 Qershori deri me 31 Korrik:

👉 6626 persona vdiqen nga gripi sezonal
👉 2992 persona vdiqen nga koronavirusi
 6626 / 2992 = 2.2-fish me pak vdekje nga Covid-19 ne krahasim me gripin.

💚 Ky raport po rritet jave pas jave!

🇬🇧 Ne javen e fundit te korrikut:

👉 928 persona vdiqen nga gripi sezonal
👉 193 persona vdiqen nga koronavirusi
 928 / 193 = 4.8-fish me pak vdekje nga Covid-19 ne krahasim me gripin.

👍 Per me shume:

 Vdekjet nga gripi sezonal ne UK sivjet jane ne te uleta se sa mesatarja 5-vjeçare e te njejtes periudhe.

Forca miq!

Shtrengoni dhembet edhe pak!

☀️ Jemi prapa UK ne kurben epidemiologjike, por shpejt dielli do te linde serish!

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.