FMN i bën thirrje G20 të dyfishojë fondet e emergjencës. Ja se çfarë propozoi ndryshe Putin

| 17:03
SHPËRNDAJE

Fondi Monetar Ndërkombëtar të enjten u kërkoi liderëve të G20 që të mbështesin një dyfishim të aftësisë së tij të financimit të urgjencës për të forcuar reagimin ndaj pandemisë së koronavirusit që është llogaritur të shkaktojë një recesion global në vitin 2020.

E5C36E9E-457F-4FDA-AEDD-84135C5C7EE7_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s

Në një deklaratë drejtuesve të 20 ekonomive më të mëdha në botë, drejtoresha e menaxhimit, Kristalina Georgieva, tha se thellësia e tkurrjes ekonomike dhe shpejtësia e rikuperimit varet nga kontrolli i pandemisë dhe “sa të forta dhe të koordinuara janë veprimet tona të politikës monetare dhe fiskale”.

Ajo tha: “Ne duhet të veprojmë paralel me madhësinë e sfidës. Për këtë ne kërkojmë mbështetjen tuaj për:

Dyfishim të kapacitetit tonë të financimit të urgjencës;

Rritje të likuiditetit global përmes një alokimi të konsiderueshëm SDR (E drejta e tërheqjes speciale), siç kemi bërë me sukses gjatë krizës globale të 2009 dhe duke zgjeruar përdorimin e lehtësive të llojit të shkëmbimit në Fond;

Mbështetje në aksionin e kreditorëve zyrtarë dypalësh për të lehtësuar barrën e borxhit të anëtarëve tanë më të varfër gjatë kohës së rënies ekonomike globale.

Ne do ta kalojmë së bashku këtë krizë. Së bashku do të hedhim terrenin për një shërim më të shpejtë dhe më të fortë”.

Ajo tha se ishte e rëndësishme për të mbështetur tregjet në zhvillim dhe ekonomitë në zhvillim, të cilat u goditën veçanërisht nga kriza, me ndalesa të papritura ekonomike, fluturim të kapitalit dhe, për disa, rënie të mprehta në çmimet e mallrave.

Ndërsa Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar një moratorium mbi sanksionet në lidhje me mallrat thelbësore në mes të pandemisë koronavirus. Duke folur për një video-samit të G20, ai gjithashtu propozoi krijimin e një fondi të veçantë nën kontrollin e Fondit Monetar Ndërkombëtar për të luftuar përhapjen e virusit.

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU