Fituese e Eurovizion! Këngëtarja ukrainase shpallet në kërkim nga Rusia, arsyet mbeten mister

Nov 20, 2023 | 16:30
SHPËRNDAJE

Këngëtarja ukrainase Jamala, e cila fitoi Eurovizionin në vitin 2016 me një këngë që denonconte dëbimin e tatarëve të Krimesë nën Stalinin, është vendosur në listën e personave të kërkuar të Ministrisë së Brendshme ruse për krime të paspecifikuara.

f31dd8bbcb0d7fe7cbb0ec37e96ec276

Emri i Jamala, e lindur Susana Jamaladinova, figuron në bazën e të dhënave të kërkuara të ministrisë, sipas asaj që shkruan agjencia Tass, duke shtuar se nuk specifikohet se për cilat krime akuzohet.

Burime policore me të cilat u fol nga agjencia spekuluan se këngëtarja mund të jetë akuzuar për “përhapjen e lajmeve të rreme për forcat e armatosura”, një akuzë e parashikuar sipas një reforme të Kodit Penal të futur në vitin 2022 dhe e ngritur kundër shumë aktivistëve, gazetarëve dhe kundërshtarëve në Rusi, i cili u shpreh kundër operacionit ushtarak në Ukrainë.

Jamala ka lindur në Krime dhe është me prejardhje tatare.

Shtatë vjet më parë ai triumfoi në Eurovizion me ‘1944’, një këngë anti-ruse. Një pozicion që ajo e ka mbajtur gjithmonë që nga aneksimi i Krimesë në Rusi në 2014 dhe e ka përsëritur me forcë pas fillimit të ndërhyrjes së Moskës në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022.

Në prill të të njëjtit vit, ajo u përfshi në listën e artistëve ukrainas të ndaluar për të hyrë në Rusia për 50 vjet.

Këngëtarja, nënvizon Tass, është gjithashtu një mbështetëse e lëvizjes LGBT dhe martesave të të njëjtit seks në Ukrainë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura