Festa e Shenjtë e Abaz Aliut, Presidenti Meta uron shqiptarët: Me besimin se vitin e ardhshëm…

Aug 22, 2020 | 11:19
SHPËRNDAJE

Ne kete dite te shenjte, festen e Abaz Aliut, presidenti Meta ka uruar te gjithe besimtaret, per shendet e mbaresi.

Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, kreu i shtetit, citon vargjet e njohura nga gjithe besimtaret.

“Me besimin se vitin e ardhshëm do festojmë pa kufizime dhe distanca fizike”- shkruan Meta.

Kujtojme se qe nga e enjtja ka nisur pelegrinazhi në Malin e Tomorrit, ku besimtarët bektashinj kremtojnë festën e Abaz Aliut.

Urimi i Metes 

“Abaz Aliu zu’ Tomorr,
Erdhi afër nesh,
Shqipëria s’mbet e gjorë”
Se Zoti e desh”.
Gëzuar të gjithë besimtarëve dhe popullit shqiptar, Festën e Shenjtë të Abaz Aliut!
Me shëndet e mbarësi në familjet Tuaja!
Me besimin se vitin e ardhshëm do festojmë pa kufizime dhe distanca fizike! 🇦🇱

meya meta1

© Panorama.al

Te lidhura