Fenomeni i rrallë i motit, mijëra “vezë akulli” mbulojnë plazhin

SHPËRNDAJE

Mijëra topa akulli në formë veze kanë mbuluar një plazh në Finlandë, rezultat i një fenomeni të rrallë të motit.

Fotografi amator Risto Mattila ishte në mesin e atyre që hasën në “vezët e akullit” në ishullin Hailuoto në Gjirin e Bothnisë midis Finlandës dhe Suedisë.

_109570423_iceegg2mb

Ekspertët thonë se ajo është shkaktuar nga një proces i rrallë në të cilin copa të vogla akulli janë mbështjellë nga era dhe uji.

Mattila, nga qyteti i afërt i Oulu, i tha BBC-së se kurrë nuk kishte parë diçka të tillë më parë.

“Unë isha me gruan time në plazhin Marjaniemi. Moti ishte me diell, rreth -1C Atje gjetëm këtë fenomen të mahnitshëm. Kishte dëborë dhe vezë akulli përgjatë plazhit pranë vijës së ujit”, tha ai.

Te lidhura


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.