Fëmija 2-vjeçar infektohet nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, ja sa shkon numri i personave të testuar pozitivisht

| 9:05
SHPËRNDAJE

Pacienti më i ri me koronavirus në Maqedoninë e Veriut është një fëmijë dy vjeçar, ndërsa pacienti më i vjetër është një i moshuar 99-vjeçar.

COVID-19-1-800x500-1-1

Në raportin e detajuar ditor të Institutit për Shëndet Publik, thuhet se “mosha e pacientëve varion nga 2 deri në 91 vjet (mesatarisht 42.2 vjet), dhe shumica e pacientëve janë midis moshës 30 dhe 39 vjeçe”.

Nga numri i përgjithshëm i pacientëve me koronavirus në vend, respektivisht prej 136 personave, 66 pacientë janë të gjinisë mashkullore kurse 70 janë të gjinisë femërore, shkruan Alsat m.

Kolla është simptoma më e zakonshme e të sëmurëve, gati 70% e pacientëve e shfaqin këtë simptom. Pastaj vjen temperatura e lartë(65.3%), dobësi (31.6%), dhimbje të fyti (25.3%), ethe (24.2%) dhe dhimbje koke (24.2%), kurse 41 persona janë pa simptoma.

27 nga 136 pacientët, sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, kanë sëmundje kronike, 17 prej të cilave kanë sëmundje kardiovaskulare, 5 sëmundje kronike në mushkëri, dhe nga tre pacientë kanë diabet, sëmundje kronike në veshka dhe hipotiroidizëm, kurse një pacient është me sëmundje neuromuskulare.

Deri më tani, sipas Institutit, janë infektuar 9 persona nga personeli mjekësorë.

Raporti ditor i Institutit thotë se “vlerësimi i rrezikut nga OBSH në nivelin global dhe evropian për shpërndarjen e mëtejshme të COVID-19 vlerësohet si shumë i lartë”.

Sipas kategorizimit të rrezikut të OBSH-së, vlerësohet se:

Dibra është në fazën 4 (transmetimi i gjerë tek komuniteti).

Shkupi është në fazën 4 (transmetim i gjerë tek komuniteti).

Pjesa tjetër e Republikës së Maqedonisë së Veriut është në fazën 2 (raste sporadike)

Deri sot pasdite kanë rezultuar pozitiv me koronavirus edhe 22 persona tjerë, prej të cilëve 16 janë gra dhe 6 burra. Shumica prej tyre janë në midis moshës 50-59 vjeçe.

Dy prej tyre janë shtruar në spital ndërsa pjesa tjetër janë në trajtim shtëpiak.

Nga këta 22 persona, 15 tashmë kanë pasur kontakte me persona të infektuar.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.