“Fashat orare bëjnë më shumë dëm”- Ema Andrea mesazh Ramës: Ti nuk del të blesh ushqime, por …

| 20:47
SHPËRNDAJE

Aktorja Ema Andrea në një mesazh dërguar kryeministrit Edi Rama ka treguar realitetin që ajo has kur del në rrugë për të blerë ushqime, në fashat orare që ka caktuar qeveria.

ema andrea

Ema thotë se këto fasha orare po kthehen në takime të qytetarëve, çka ndikon në shpërndarjen më të shpejtë të virusit, por kryeministri sipas saj nuk e sheh sepse nuk del të blejë ushqime.

Ajo i kërkon Ramës që e ka për detyrë ta zgjidhë këtë situatë pavarësisht njerzëve të përgjegjshëm apo jo qofshin.

Reagimi I Ema Andreas:

“Edi Rama, mbase ti nuk del ne rruge per te blere ushqime, ndaj nuk e kupton qe fashat orare qe ke vendosur, bejne me shume dëm se sa dobi!

Pavaresisht njerezve te pergjegjshem apo te papergjegjshem detyra juaj eshte te gjeni nje zgjidhje!

Oraret e levizjes se lire po kthehen ne takime per shperndarjen sa me te shpejte te virusit!

Merre si te duash kete mesazh.

I love me! Faleminderit”.

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

1 KOMENT

 1. Leter drejtuar kryeministrit shqiptar, Edi Rama dt; 22-03-2020
  Kopan, u gezova per fillimin e masave drastike nga ana e qeverise suaj, ishin tamam ne kohe, pavarsisht zerave se ishin me vonese. Ishin tamam ne kohe, dhe ter gezim (ne fakt shqetesim) po ndiqja hap pas hapi ter ecurine e ngjarjeve ne Shqiperi.
  Gabimi i pare qe vura re, ishte mos mbyllja apo mos bllokimi ne kohen e duhur i te ardhurve nga Italia. Ata vazhdonin te vinin me qindra e mijra, gje qe shtoi rrezikun per perhapjen e virusit.
  Gabimi tjeter qe vura re (megjithse mund te jeni nisur nga synime te mira) ishte karantimi me orare, ne vend te ndergjegjesimit dhe mesimit, se si duhet te veprojne njerzit kur dalin jashte, kur jane ne shtepi, kur punojne, etj.
  Ketu ku jam une, Belgjike, (dhe ne vende te tjera te Europes) levizja e lire e njerzeve lejohet, njerzit (nepermjet medias) sensibilizohen qe te mbajne distance, te mos krijojn konfuzion ne supermarkete, etj, etj.
  Nje gabim fatal i juaji (nuk e di se kush ju shtiu trute e gomarit) ishte ai orari famekeq, 5 me 13 , ku njerzit u panikuan me keq dhe nen presionin e orarit u shtyne, u preken, u jargavosen, dhe si perfundim u infektuan, kur ishin afer nje te infektuari. Me kot indinjohej ministri juaj i ekonomise Ahmetaj, per grumbullimet "kriminale" te njerzeve (siç i quane ai), nderkoh qe kjo gje ishte pasoje e vendimit tuaj, 5 me 13. Nje budedallik me brire. E te mos harrojme se shume njerez nuk arriten te blejne gjerat e nevojshme, biles kishte njerez qe dje (te shtunen) nuk arriten te blejne buke, elementin kryesor te shqiptarve. Sot si e djele, karantine absolute, mirre me mend se ç'vuajtje psikollogjike pesuan shume familje pa buke.
  Thuhet se neser po i njejti orar, 5 me 13, po i njejti skenar qe e shton numrin e te infektuarve.
  Nigjo i dashur kopan, beje me mire 7 me 16 apo 17, se te del me mire. Vur police ne supermarket, meqe ai popull e ka te veshtire te vihet ne resht. Kontrrollo autot familjare, te mos kene me shume se dy vete ne makine, dhe mundesisht te jene me xhama hapur, se keshtu shmanget infektimi, kontrrollo kalimtaret te cilet duhet te jene nje per nje, me distance 1-2 metra. organizo sperkatjen me dizifektante ne trotuare, afer tregjeve, supermarketeve, pallateve, e per kete pune mund te japi ndihme ushtria dhe grate shqiptare.
  Sot (e djele) i dashur kopan, do ishte ideale dizefektimi i rrugeve, trotuarve, etjera vende, nga ushtria dhe grate shqiptare, qe e kane ne gjak pastertine. Mirpo zotrote, je kujdesur me shume per pompozitetin e aksionit te qeverise per karantinen, se per eliminimin e virusit.
  Nese do te me ndigjosh mua i dashur kopan, krahas masave qe ke marre, nigjo apo lerja kete pune eksperteve (virologe, biologe, bakteriologe, etj) , se shfaqja jote ne tv si fendi spathi, me shume prish pune se ndreq. Nigjo mua, se nuk te del keq, a te keqen.
  Me respekt Pjer Thomas
  (i lutem redaksise, ta botoje shkrimin tim)

Comments are closed.