Familja shqiptare rrezikon deportimin/ Francezët dalin kundër vendimit: Janë integruar mjaftueshëm, t’u jepet leja e qëndrimit

Aug 7, 2022 | 9:33
SHPËRNDAJE

Prej 30 marsit, familja Biba, me origjinë nga Shqipëria që jeton prej pesë vitesh në Chomérac ka marrë urdhër për t’u larguar nga Franca dhe i ndalohet rikthimi në këtë vend.france

Kryefamiljari Leonard Biba punon në sektorin e ndërtimit dhe ka një kontratë të përhershme me një kompani në Rochemaure. Ndërsa gruaja e tij Anila është e punësuar në sektorin e shërbimit personal.

Me tre fëmijët e tyre të arsimuar në shkollën publike Paul-Vincensini, ata jetojnë në një shtëpi të vendosur në fund të fshatit, pranë lumit Veronne.

Familja është e integruar dhe flasin rrjedhshëm frëngjisht, ndërsa e aktivizuar në famullinë e Kishës Katolike në fshatin ku jetojnë, shkruajnë mediat franceze. 

Ndërkaq, banorët e këtij fshati janë mobilizuar duke dalë kundër vendimit për të deportuar për në Shqipëri familjen shqiptare, si dhe kanë bërë kërkesë që ajo të marrë leje qëndrimi në shtetin francez.

© Panorama.al

Te lidhura