Evropa më afër se kurrë ‘certifikatës së vaksinimit’/ Ja çfarë do të thotë kjo për qytetarët e BE-së dhe pse Franca po shfaq rezerva

Feb 27, 2021 | 16:22
SHPËRNDAJE

Një tjetër hap është hedhur për futjen e një certifikate evropiane vaksinimi,  që mund të funksionojë si një “pasaportë” për të lehtësuar udhëtimin brenda Bashkimit Evropian. Kjo ide u hodh nga 27 Krerët e Shteteve dhe Qeverive gjatë telekonferencës së Këshillit Evropian.
BE

Komisioni dhe Shtetet Anëtare po diskutojnë krijimin e një certifikate, me tipare të përbashkëta të sigurisë, të cilat mund të shërbejnë si një “pasaportë” për udhëtime brenda BE.

Një “certifikatë standarde dhe ndërvepruese” që mund të përdoret në formë të shtypur ose dixhitale, duke siguruar fleksibilitet dhe pajtueshmëri me vendimet ekzistuese të Shteteve Anëtare dhe duke siguruar mbrojtjen e të dhënave të dhëna personale, të cilat mund të lëshohen brenda tre muajsh. Kjo mund të bëhet në mënyrë që vendet anëtare të BE, të cilat janë shumë të varura nga turizmi, të regjistrojnë humbje më të ulëta në PBB-në e tyre.

Rezervimet nga Franca

Por rezervat më të forta për këto certifikata janë duke u shprehur nga Franca, pasi vendi është tashmë në prag të zgjedhjeve dhe Presidenti Macron duhet të merret me forcat politike rezistente ndaj vaksinimit. Për ta ky vendim do të shërbente si një mundësi për të sulmuar presidentin francez, duke argumentuar se një certifikatë vaksinimi do të krijonte dy kategori qytetarësh, shkruajnë mediat e huaja.

Sidoqoftë, rreth 20 shtete anëtare të BE-së janë në favor të krijimit të një certifikate të përbashkët vaksinimi, ndërsa Komisioni Evropian, i cili nuk ka kompetencë në këtë çështje, po përpiqet të vendosë një ekuilibër midis Shteteve Anëtare dhe institucioneve Evropiane.

Gjermania tani është e gatshme

Dikur edhe Gjermania shfaqi rezistencë ndaj kësaj ideje, por tashmë ata duken më të gatshëm për të pranuar atë. Kancelarja  Angela Merkel tha shprehimisht se është nevojë krijimi i një certifikate evropiane, në tre muajt e ardhshëm.

Michael Roth, Ministri i Jashtëm i Gjermanisë dhe përgjegjës për çështjet evropiane, tha se Bashkimi Evropian duhet të rishqyrtojë idenë për t’i dhënë njerëzve të cilët ishin vaksinuar kundër Covid-19 më shumë liri për të udhëtuar.

Në të njëjtin kontekst me Roth është kreu i Komitetit të Përhershëm të Vaksinave, Dr. Thomas Mertens, i cili kur foli për mediat gjermane, theksoi se certifikatat e vaksinimit mund të shërbejnë si “pasaporta” që do të lejonin që qytetarët evropianë të vaksinuar kundër Covid-19 të kenë qasje të lirë në ngjarje kulturore ose restorante.

Kjo do të thotë që qytetarët evropianë që dëshirojnë të udhëtojnë, qoftë për biznes apo turizëm, nuk do t’u nënshtrohen, në kushte të caktuara, periudhave të detyrueshme të karantinës dhe testeve të kushtueshme diagnostike pas mbërritjes ose kthimit, ose kohë të caktuara në të dy rastet.

Paralelisht me diskutimet e samitit, disa shtete anëtare të BE-së tashmë po bashkëpunojnë me Shoqatën Ndërkombëtare të Transportuesve Ajrorë (IATA), e cila dëshiron që udhëtimet ajrore të rinisin sa më shpejt të jetë e mundur.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.