“Është punë e bashkisë jo e qeverisë!”/ Ministrja Ekonomi flet për dëmshpërblimet e përmbytjeve në Shkodër: Nëse do të ketë nevojë për…

| 10:46
SHPËRNDAJE

Ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi deklaroi nga Shkodra se banorët e përmbytur të NënShkodrës duhet që të dëmshpërblehen nga bashkia përmes fondit prej 4 për qind të emergjencave civile.

Ministrja tha se bashkia duhet që të bëjë vlerësimet e dëmeve dhe më pas të bëjë dëmshpërblimet. Në rast se ka nevojë për fond shtesë atëherë do të shqyrtohet nga ana e qeverisë.

E pyetur se kur do nisin vlerësimet mbi përmbytjet ajo u shpreh: “Kjo është punë e bashkisë jo e qeverisë. Ligji i Emergjencave Civile i jep një përgjegjësi bashkisë për të përballuar emergjencat civile. Dëmshpërblimi është një akt që vjen nga bashkia. Buxheti është i ndarë në dy shtylla, qendror dhe lokal. Nëse do të ketë nevojë për shtesë atëherë do të shikohet hap pas hapi”.

Ministrja Ekonomi ishte në Shkodër për t’i dhënë kartën e parë të naftës falas fermerit Kujtim Lamthi nga Malësia e Madhe, i cili është i pari që aplikoi në E-Albania për naftën falas. Aktiviteti u zhvillua në mjediset e Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë në Shkodër.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.