EMRI/ Shkoi për pushime në Greqi por përfundoi një polici. Arrestohet efektivi i Forcave Operacionale, ishte shpallur në kërkim nga Italia për….

Sep 19, 2023 | 15:14
SHPËRNDAJE

Një efektiv policie, Amarildo Kureta, 32-vjeç, është arrestuar mbrëmjen e djeshme në shtetin grek.

policia

Ai punonte prej disa vitesh në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat, ku ishte pjesë e efektivëve të Forcave Operacionale në këtë drejtori.

Më herët Kureta ka qenë pjesë e forcave “Shqiponja” në Drejtorinë e Policisë Tiranë. Mësohet se Kureta kishte marrë lejen vjetore dhe ishte nisur për pushime, por sapo ka hyrë në doganën greke ai është prangosur.

Burimet zyrtare të DVP Berat konfirmojnë se nuk kanë pasur asnjë njoftim nga Interpoli se efektivi i tyre ishte person “i shpallur në kërkim” për trafik droge.

Të njëjtat burime konfirmojnë se Kureta kishte marrë lejen vjetore, konform të gjitha rregullave e diapozitivave të policisë së shtetit.

Amarildo Kureta ishte shpallur në kërkim nga shteti italian, ku akuzohet për trafik droge, pas hetimeve disa vjeçare dhe kriptimeve të bisedave telefonike mes efektivit dhe një rrjeti të strukturuar krimi në fushën e narkotikëve.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura