FOTO- Ekzekutim me bombë në mes të Beogradit. Larje hesapesh nga grupet mafioze malazeze

| 17:33
SHPËRNDAJE
 

Strahinja Stojanovic, 30 vjeç, i cili është i lidhur me vrasjen e avokatit serb, Dragoslav Miso Ognjanovic, u vra dje rreth mesditës në Beogradin e Ri në një shpërthim bombe që ishte vendosur nën makinën e tij BMW X5.

2323923_dasdasdascdfa_ls

Në shpërthimin e tmerrshëm, i cili ndodhi në rrugën brigada “Omladinskih”, Stojanović dyshohet se humbi të dy këmbët dhe mjekët luftuan për jetën e tij për disa orë, por ai vdiq në Qendrën e Urgjencës.

Sonja Suarez Gomez (45 vjeç) nga Kolumbia, e cila ishte në makinë me të, pësoi lëndime të vogla.

“Shpërthimi ishte i tmerrshëm, kishte shumë makina në atë kohë afër xhipit që digjej dhe është një mrekulli e vërtetë që nuk pati viktima të tjera. I riu ishte në automjet, praktikisht të dyja këmbët i ishin shqyer, dukej sikur i ishte hedhur në erë e gjithë pjesa e poshtme e trupit. Sidoqoftë, megjithëse kishte dëmtime të tmerrshme, ai bisedoi me mjekët e ndihmës së shpejtë. Para se ta fusnin në makinë dhe ta largonin, nëna e tij erdhi në vendin e krimit, thirri djalin e saj dhe qau, policia e ndaloi t’i bashkohej të birit”, rrëfeu një dëshmitar okular për gazetën serbe “Kurir”.

2324083_1204-tamara-1_ff

Pjesë të makinës fluturuan për shkak të shpërthimit disa dhjetëra metra, dhe makina ndaloi jo shumë larg stacionit të autobusit.

Dyshohet se pajisja shpërthyese me fuqi të madhe shkatërruese ishte vendosur nën veturë, nën sediljen e shoferit dhe se ajo ishte aktivizuar në distancë ndërsa lëvizte. Disa çaste para se të shpërthente bomba, BMW doli nga garazhi. Vrasësi ishte ndoshta afër dhe priti të sigurohej që Stojanoviov ishte në makinë – thotë bashkëbiseduesi i Kurir i cili është i njohur me rastin dhe shton se policia po viziton të gjitha ndërtesat aty pranë në mënyrë që të marrë videot e kamerave të sigurisë që mund t’i ndihmojë ata në hetim.

Ai i mbijetoi sulmit të parë

2324081_1207-hronika-strahinja-i-spanjolka_ff

Stojanović ishte gjithashtu shënjestër e një sulmi me bombë në gusht 2018, kur makina e tij shpërtheu në vendbanimin Galenika. Në kohën e shpërthimit, Stojanović nuk ishte në makinë sepse u kthye në banesë për të marrë celularin e tij. Ish-Miss Marbella Olas Bilbao Gonzalez 20 vjeç, ishte plagosur rëndë në atë kohë, dhe pas shërimit, ajo njoftoi në mediat sociale se ishte martuar me Stojanović.

Stojanoviov qëndroi në Spanjë për një kohë të gjatë sepse u spekulua se ai ishte përfshirë në hetimin për vrasjen e avokatit të Beogradit Dragoslav Mišo Ognjanoviov në gusht të vitit të kaluar dhe se dyshohet se ai ka marrë pjesë në krim.

2324085_1203_ff

Besohet se ai qëndroi në Serbi për gjashtë muajt e fundit, për shkak të regjistrimit të hyrjes në vend të së dashurës së tij kolumbiane.

Besohet se likuidimi i tij është një vazhdim i përballjes midis dy grupeve kriminale nga Mali i Zi – thotë një burim në Kurir dhe shpjegon se Ognjanovic ishte avokati mbrojtës i Luka Bojovic dhe përfaqësuesi i familjes Bojovic gjatë gjyqit për vrasjen e vëllait të vogël të Luka, Nikola dhe Milos Vidakovic në Budva. Gjatë procedurave, Stojanović u dëgjua si dëshmitar, sepse një nga të akuzuarit, i cili ishte gjithashtu pjesë e grupit kriminal, deklaroi se ishte Strahinja Stojanoviç ai që urdhëroi vrasjen e kumbarit të tij.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU