Eksperti i Kushtetueses: Meta bie si President më 24 Korrik nëse…

SHPËRNDAJE

Presidenti i sapozgjedhur, Ilir Meta, pritet të bëjë betimin më datë 24 korrik, në një seancë të jashtëzakonshme.

hazizajEkziston skenari që deputetët socialistë ta bojkotojnë seancën e jashtëzakonshme, duke rrezikuar betimin e presidentit të sapozgjedhur.

Por çfarë ndodh nëse Ilir Meta nuk arrij të bëjë betimin në 24 korrik?

Juristi Sokol Hazizaj, në një prononcim për gazetën “Sot”, sqaron se Ilir Meta nuk e merr dot detyrën e presidentit nëse bojkotohet seanca.

Hazizaj thotë se Parlamenti e ka për detyrë të kryejë funksionin e tij kushtetues për realizimin e betimit të presidentit.

Nëse Kuvendi nuk mblidhet për të kryer apo për të konsumuar aktin formal në përputhje me Kushtetutën për betimin, pengohet qëllimi i mandatit të presidentit të zgjedhur.

Dispozitat kushtetuese vërtet ndërpresin mandatin e presidentit ekzistues, duke e lënë vakum nëpërmjet aktit formal të betimit, pra duke mos lejuar presidentin të ushtrojë aktin formal betimin, por sot jemi para një natyre tjetër”, u shpreh Hazizaj.

Ai thekson se figura e presidentit qëndron mbi palët, dhe Kuvendi e ka edhe për detyrim moral dhe institucional të mblidhet për kryerjen e betimit të presidentit të sapozgjedhur.

Në këto kushte, nuk mendoj se i ngelet shumë kohë dhe hapësirë Kuvendit për të mos konsumuar detyrën që ai ka, praninë dhe ekzistencën e betimit.

Së dyti, akti i betimit të presidentit që është i barazvlefshëm me fillimin e mandatit prej tij, nuk është akt vetëm i presidentit të republikës si pozicion institucional dhe konstitucional, por është akt i përfaqësimit të një simbolike më të madhe që përfaqëson Kuvendi i përbërë nga subjekte të ndryshme politike.

Figura e presidentit e kalon autoritetin e Kuvendit, sepse vjen si rezultat i unitetit për shkak të parashikimit në Kushtetutë.

Në këto kushte, nuk mendoj se Kuvendi do të çedojë në ushtrimin e tagrit të tij për të njohur institucionet. Mos ushtrimi i tagrit nëpërmjet pranisë në betim, nuk është gjë tjetër veçse fillimi i konfliktit jo me presidentit por më keq sesa presidenti, me përfaqësimin unitar të kombit shqiptar”, tha Hazizaj.

Nëse në disa seanca rresht nuk arrin që presidenti i sapozgjedhur të bëjë betimin, kreu i Kuvendit ushtron kompetencat e presidentit të Republikës derisa të zgjidhet kreu i ri i shtetit.

Juristi Hazizaj sqaron se vetë Ilir Meta në cilësinë e kreut të Kuvendit deri në muajin shtator luan rolin e presidentit.

Në muajin shtator merr mandatin Parlamenti i ri. Kryetar Kuvendi do të jetë Gramoz Ruçi.

Sokol Hazizaj shprehet se më pas i takon Ruçit të marrë kompetencat e kreut të shtetit derisa të nisin procedurat nga e para për zgjedhjen e presidentit të ri.

Për shkak të ndërprerjes së mandatit të presidentit aktual në datë 24 dhe në rast të moskonfirmimit formal të betimit të presidentit të ri, Meta e ushtron detyrën e presidentit si kryetar i Kuvendit. Kushtetuta ka parashikuar rastet e ndërprerjes së mandatit dhe rastet e përfundimit të mandatit të presidentëve të mandatar për shkak të betimit dhe të përzgjedhur nga Kuvendi më parë.

Gramoz Ruçi ngarkohet si kryetar Kuvendi me mandatin e ri të Parlamentit, që fillon në shtator. Në rastin konkret kur presidenti i republikës vjen si kryetar Kuvendi, detyrën e ushtron deri në fund të këtij mandati në shtator me kryetarin apo nënkryetarin e Kuvendit. Presidentit të ri pas datës së betimit i takon dekretimi i datës së mbledhjes së Kuvendit. Nëse ai nuk ushtron detyrën është gjë tjetër”, u shpreh Hazizaj.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakMotra e përkthyesit të ATSH që denoncoi Enverin: Mbrëmjet kur e ndiqnim te 'Zëri i Amerikës'
Artikulli tjetërParalajmërimi i frikshëm i Koresë së Veriut: Gati për luftë të re botërore

7 KOMENTET

 1. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine

  Meta kurre nuke duhej te zgjidhej president ngas e ai me veprimet e tije te deshmuara me ze,figure e deshmi te gjalla sa istitucionale,aqe dhe mediatike e popullore,nuke e perfaqeson dot figuren e presidentit te saksionuar ne kushtetut.Cfare perrallash na derdellisni ju palojuriste,o pjella te jashteqitjes shqiptare ne dite e vite deri me sot.Pse ishit dhe jeni ju o jashteqitje shqiptare ky tranzicion i kushtoje vendit mbi 30 mije te vrare e mijra te gjymtyer si dhe nje pasuri kombetare e private te grabitur e te tjetesuar nga fuqia e pushteteve.Nese Rama me shoke e shoqe nuke hap dosjen e krimeve dhe te superkorrupsioneve te metes me shoke e shoqe,ky nuke eshte me fai i sovranit,por i Rames dhe i juaji si bashkeudhetare me riciklimin e botes se krim-korrupsionit-mofjozo-imoralo-politik ne dite e vite deri me sot.A e dini ju palo gjykates e politikane,se perse sovrani ne shumice i bojkotoje zgjedhjet,ta them Une,ngase u votue Meta president dhe ngase bandat blu-roze kishin kandidue kandidate per deputet njerez te perlyer me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik deri me sot.Kujdes vullkani popullore po vleon ,ai vullkan do te shpertheje shume shpejt dhe do tu marre perpara si plehra te histrise shqiptare dhe do tu flake tej,ku e djeshmja dhe e sotmja do t'u duket nje enderr dhe e nesermja nje ferr pa fund.Para SOVRANIT ,USA-s dhe BE-se ju te gjithe jeni askushi.

 2. Ky eshte problem te bejme xhuxhin e Skraparit president dhe gjithkush e din se si arriti aty dhe cfare solli ne ate Kom Grabites ,Xhambaz ,I veshtirshem ,u pasurua tek miku I tije berisha ,dhe thurte tere ,pislleqet pe Edi Ramen VETEM VETINGU DHE DREJTESIA ,ESHTE PERFECT PER ATE ,Se fundi duket se e mori Sihariqin ,si duhet te mbrohet ,jo me president Gogel

 3. presiden pse sepse vodhi ,grabiti tere partite ne koalicion dhe sot president JO VETEM VETINGU dhe DREJTESIA JANE FINALJA E ATIJ XHAMBAZI BASTARD

 4. Nu arrij te kuptoj pse jeni kaq lnjorante ju komentuesit rilindas kur ishit ju qe votuat Ramen dhe ishte Rama me te gjithe rilindasit qe votoi Meten per president ndersa ju ne vend qe te kritikoni Ramen ofendoni Meten pse pranoi te behej president.Ju jeni ca sahan lepires rilindas meqe e quani veten te tille sepse ju vetem rilindas nuk jeni,ndoshta rivdekje.

  • Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine

   O i pasuri,qe nga te pabreke ju la dita dhe miljorner ju ngrysi nata,a e dini ju se te qenurit mize kali,apo pampers ne bythet e qoftelargeve nuke ju ben krenare por te dhjer?.Do vije dita qe nga trasta peme e kalubur jasht do te hidhet.Beso o mize kali,qe t'u dhimska meta,ky djall me fytyre njeriu qe u be pale me riciklimin e botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushttetet ne dite e vite nen bekimin e bijve te eterve dhe mostrave te tyre, shumeshpejt do te kene nje fund te turpshem dhe pa kthim,ku e djashmja dhe e sotmja do tu duket si nje ender,dhe e nesermja nje ferr pa fund.Jane mijra nena dhe gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije jetim,pa harruar nje pasuri kombetare e private te grabitur,e tjetersuar nga fuqia e pushteteve qe kerkon drejtesi dhe jo avokatin ndaj djallit.

 5. Nuk eshte gje tjeter vetem pjelle e nje deficienze morale mendimi juridik i pseudo juristeve me fakultete te Blera/shperblim,
  Paralize totale istituzionale/Bashkiake se do veprojne mekanizma perverse, e parà Bashkia e Tiranes qe bie.

Comments are closed.