Ekskluzive/ Liliana Hoxha zbulon lidhjen mes Nexhmijes e Ramizit: Ishin…

SHPËRNDAJE

“Nexhmije Hoxha e Ramiz Alia kanë qenë të lidhur nga UDB-ja që në kohën e Zogut”.

Kështu është shprehur Liliana Hoxha, bashkëshortja e Sokolit, djalit të ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxha, në një intervistë për gazetarin e “Panorama” Aristir Lumezi teksa është pyetur:

liliana

Përse Nexhmija do të punonte kundër Enver Hoxhës në një aleancë me Ramiz Alinë për të krijuar pasardhësin e Enverit, kur ajo kishte bashkëshort Enverin, i cili ishte i pari i vendit?! 

Nexhmije Hoxha e Ramiz Alia kanë qenë të lidhur nga UDB-ja që në kohën e Zogut. Njëri nga Bosnja e tjetra nga Manastiri i Dibrës së Madhe. Të dy, më të hershmit në lëvizjen komuniste të rinisë e pastaj të partisë, me planin të kapnin pushtetin e pasluftës. Çfarëdo mbështetje apo tutele të ishte ajo jugosllave e ruse për Enver Hoxhën, me kohë ai u shkëput për Shqipëri të pavarur, sado të varfër, sepse kështu do të mund të bashkohej një ditë me Kosovën. Ndërsa Ramizi e Nexhmija prisnin vetëm momentin që Enveri të ikte nga jeta që t’u hapej rruga drejt pushtetit.

E PLOTE KETU

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakFOTO+VIDEO/ Pas kullës nis edhe ngritja e tribunave, ja transformimi i “Arenës Kombëtare”
Artikulli tjetërGjykata e Lartë e Serbisë: Urdhri për arrestimin e Haradinajt mbetet në fuqi

1 KOMENT

  1. Po asht shume evertet per sa ma siper,dua te shtoj se ata te dy Nexhmije Xhuglini dhe Ramiz Alia kishin krijuar edhe mardhenie intime, dashuricka ne mes tyre.

Comments are closed.