E rëndë/ Një tjetër fëmijë humb jetën nga sindroma e rrallë e lidhur me koronavirusin. Pse po shqetësohen mjekët

| 20:20
SHPËRNDAJE

Një djalë nëntë vjeçar ka humbur jetën në Francë, pas tre vdekjeve të raportuara në Nju Jork, nga një sëmundje e rrallë që besohet të jetë e lidhur me koronavirusin. Kjo është vdekja e parë në Francë nga sindroma që po hetohet në New York dhe Londër.

Concerned father and son using air protection masks

Fëmija vdiq pas një “dëmtimi neurologjik të lidhur me një atak kardiak”, tha Fabrice Michel, kreu i njësisë së kujdesit intensiv pediatrik në spitalin La Timone në qytetin e Marsejës, raporton France 24.

Djali ishte testuar pozitiv me koronavirus dhe ishte shtruar në spital ku mori trajtim për shtatë ditë. I vogli humbi jetën të shtunën. Michel, mjeku pediatrik në Marsejë, theksoi se sëmundja është e rrallë.

Në tre javët e fundit, disa vende kanë raportuar raste të fëmijëve të prekur nga një sëmundje inflamatore me simptoma të ngjashme me ato të një gjendje të rrallë e quajtur sëmundja e Kawasaki. Shkencëtarët besojnë se ajo është e lidhur me Covid-19.

LEXO EDHE:

Shtohet misteri dhe shqetësimi i mjekëve, çfarë thonë tani për sindromën që po prek fëmijët pasi kalojnë koronavirusin

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.