Dy të rinj hartojnë toremën që i hap rrugë udhëtimit ndërhyjnorë

Nov 5, 2015 | 20:39
SHPËRNDAJE

Ata janë  vetëm 17 vjeç dhe kanë arritur të hartojnë teoremën e re, që mund t’i japë përgjigje disa nga mistereve më të mëdha në univers, si dhe t’i hapë rrugën udhëtimit ndërhyjnor.

Dy gjimnazistët Xuming Liang dhe Ivan Zelich janë shumë të apasionuar pas matematikës, deri aty sa i ka çuar ata deri në këtë hartim kaq të veçantë.

17Zelish shprehet se i gjithë ky hartim, ka nisur me një problem të hapur dhe këto janë probleme të pazgjidhura më parë, ndaj dhe ai i quan të preferuarat e tij.

teorema 2Kjo teoreme në thelb redukton llogaritjet dhe i bën gjërat më të thjeshta . Veç kësaj ajo zbulon bukurinë mes pikave, të cilat nuk ishin vërejtur më parë.

Ato që veçohen si tre faktet më të rëndësishme të kësaj teoreme jane se, ndihmon njerzit të kuptojnë më mirë strukturat gjeometrike, zvogëlon përllogaritjet duke lënë pas teoremat e mëparshme dhe së fundmi, me anë të saj mund të shpjegohen strukturat komplekse të dimensioneve të larta.

Matematikanët më të mirë të botës, e kanë cilësuar këtë teoreme të të rinjve, si një nga teoremat më të aplikueshme në të ardhmen.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/