Drafti i Ramës për asociacionin, Meta: Shqipëria nuk mund të propozojë politika për Kosovën, pa u konsultuar me Albin Kurtin, kryeministri të mos luajë rolin e patronazhistit

Jun 8, 2023 | 16:07
SHPËRNDAJE

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, është shprehur se Shqipëria nuk mund të propozojë politika për Kosovën, pa u konsultuar me kryeministrin Albin Kurti dhe institucionet e Kosovës.

ILIR-META_frame_60060-1280x7201

Komentet Meta i bëri përmes një reagimi në Facebook, ku komentoi draftin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin në Kosovë.

Ai tha se Rama nuk duhet të luajë rolin e patronazhistit të Kosovës, për ta tensionuar më tej situatën.

Reagimi i Metës:

Situata e krijuar në mes të Serbisë dhe Kosovës mund të ndihmohet nga Shqipëria vetëm përmes komunikimit të drejtpërdrejtë e konstruktiv me institucionet e Kosovës dhe Kryeministrin Kurti.

Nuk ka nevojë për ndërhyrje të njëanshme dhe jotransparente, të cilat acarojnë apo përkeqësojnë situatën, e cila paraqitet delikate.

Qeveria shqiptare në asnjë rast nuk duhet të flasë apo të propozojë politika që duhen zbatuar brenda në Kosovë, pa u konsultuar paraprakisht me Kryeministrin dhe institucionet legjitime në Kosovë.

Asociacioni i Komunave është një marrëveshje tashmë e pranuar nga qeveria aktuale e Kosovës, dhe ajo garantohet në Marrëveshjen e Brukselit dhe në Aneksin e Marrëveshjes së Ohrit, të realizuara me mbështetjen dhe negocimin e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zgjidhja se si do të arrihet Asociacioni, gjendet pra tek respektimi i Marrëveshjes së Brukselit dhe Ohrit.

  1. Kurti ka treguar vazhdimisht përgjegjësi dhe vullnet të palëkundur për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Ndërsa tek Z. Vuçiç nuk e kemi parë në asnjë rast një gjë të tillë, përkundrazi një sërë veprimesh të tij kanë demonstruar të kundërtën.

  1. Rama, nëse do të donte të luante një rol mund ta bënte këtë, jo duke luajtur rolin e patronazhistit mbi Kosovën, por vetëm duke i kërkuar Beogradit nënshkrimin e marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit dhe zbatimin e tyre, njohjen e Kosovës nga Serbia dhe heqjen dorë nga strategjia e tensionimit të vazhdueshëm të situatës.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura