Donald Trump “trazon” edhe Jordaninë për kujdestarinë e Xhamisë së tretë më të shenjtë të myslimanëve

| 21:30
SHPËRNDAJE

Jordania po përpiqet të afirmojë kujdestarinë e saj mbi xhaminë al-Aqsa në Jerusalem, pasi një takim midis udhëheqësve izraelitë dhe sauditë ngriti frikën në Aman se fati i një prej vendeve më të shenjta të Islamit mund të merrej përsipër në një marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve midis dy vendeve.

4649

Marrëdhëniet e ngrohta midis Arabisë Saudite dhe Izraelit, të mbuluara nga një vizitë e fundjavës nga Benjamin Netanyahu te princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman, kanë alarmuar udhëheqësit jordanezë tashmë të nervozuar nga qëndrimi rajonal i Riadit. Ata kanë frikë se al-Aqsa mund të jetë në lojë ndërsa administrata Trump përpiqet të sigurojë një trashëgimi rajonale.

Ministria e Jashtme jordaneze lëshoi ​​një deklaratë të mërkurën në mbrëmje duke sfiduar “përpjekjet për të ndryshuar status quo-në historike dhe ligjore” të xhamisë. Një zëdhënës, Daifallah al-Fayez, tha: “Mbretëria do të vazhdojë përpjekjet e saj për të mbrojtur dhe kujdesur për xhaminë dhe për të ruajtur të drejtat e të gjithë muslimanëve ndaj saj në përputhje me kujdestarinë Hashemite të vendeve të shenjta myslimane dhe të krishtera të Jerusalemit”, citon Guardian.

Deklarata pasoi një thirrje midis presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe mbretit të Jordanisë Abdullah II, një anëtar i dinastisë Hashemite, e cila ka qeverisur vendet e Jerusalemit, të njohur si Haram al-Sharif, që nga viti 1924, të njëjtin vit dinastisë saude iu dha kontrolli i Mekës dhe Medinës.

Kujdestaria e al-Aksas dhe Kupolës së Shkëmbit ka qenë burim kryesor i legjitimitetit për dinastinë Hashemite në pushtet të Jordanisë për gati një shekull, para datimit të krijimit të Jordanisë dhe Izraelit. Në çerek shekullin që kur të dy palët zyrtarizuan lidhjet, pakti ka qenë thelbësor për stabilitetin e marrëveshjes.

Udhëheqësit jordanezë tani kanë frikë nga Donald Trump, nënkryetari i tij, Mike Pence dhe sekretari i shtetit, Mike Pompeo, së bashku me Netanyahu, se mund të ndryshojnë këtë dinamikë.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.