Dokumentari tronditës/ Antarët e grupit latin ku bënte pjesë edhe Ricky Martin rrëfejnë abuzimin seksual: Jemi droguar dhe përdhunuar disa herë

Jun 23, 2022 | 23:56
SHPËRNDAJE

Panoramaplus.al/ Përpara se Ricky Martin të këndonte “Livin’ La Vida Loca”, anëtarët e ish grupit të tij “Menudo” – një nga grupet më të mëdha latine të të gjitha kohërave – po jetonin një makth.

Në një dokumentar të ri, Angelo Garcia, i cili iu bashkua grupit menjëherë pasi kishte mbushur 11 vjeç, tha se ishte përdhunuar gjatë qëndrimit të tij për pesëmbëdhjetë vite, konkretisht 1988-90. Ai jep detaje rreth sulmit seksual, i cili sipas tij ndodhi në dhomën e tij të hotelit pasi iu dha alkool nga një burrë i pazbuluar. “Menudo: Forever Young”, është dokumentari me katër pjesë që do të shfaqet premierë në HBO Max të enjten.

“Gjithçka që mbaj mend ishte se unë, si duket, humba mendjen. Kur u zgjova, isha i zhveshur dhe më rridhte gjak, kështu që e dija që më kishin përdhunuar”, tha Garcia në dokumentar. “Unë kisha, si, këto shenja djegieje në fytyrën time nga qilimi … isha shumë i hutuar dhe nuk e kuptoja.”

Kjo nuk ishte hera e vetme që Garcia tha se ishte ngacmuar gjatë qëndrimit të tij në grup. “Gjatë kohës sime në Menudo, unë u përdhunova disa herë, dhe kjo ishte mënyra në të cilën grabitqarët do të përfitonin nga unë,” tha ai në dokumentar.

Anëtarë të tjerë të Menudo, i cili përfshinte 32 djem të ndryshëm gjatë ecurisë 20-vjeçare, pohuan gjithashtu se ata duruan abuzime seksuale, ngacmime, skandale droge dhe kushte shtypëse të punës në “Forever Young”.

Një neglizhencë dhe shfrytëzim i tillë, thanë ata, ndodhi ndërsa punonin për organizatorin e grupit të djemve, Edgardo Díaz, i cili përshkruhet si “menaxheri, producenti dhe babai i tyre zëvendësues”. Díaz ka mohuar gjithmonë çdo abuzim dhe çdo keqbërje në menaxhimin e tij të grupit.

“Ne ishim peng i biznesit të tij,” tha Ray Acevedo, i cili ishte në Menudo nga viti 1985 deri në 1988.

“Forever Young” rrëfen sesi ideja e Diazit, Menudo, lindi në Porto Riko në vitin 1977. Díaz miratoi një “strategji të shatërvanit të rinisë” për grupin, ku anëtarët do të zëvendësoheshin sapo të mbushnin 16 vjeç. Prindërit e djemve, shumë prej tyre të varfër, do të nënshkruanin për një pjesë të madhe të autoritetit të tyre prindëror te menaxheri.

Por Ricky Martin – i cili nuk është intervistuar në dokumentar – nuk e bëri jetën aq të lehtë për anëtarët e tjerë, sipas Sergio Blass , i cili ishte në Menudo nga viti 1986 deri në 1990.

“Të ishe me Rickin ishte brutale sepse ai kishte vjetërsi mbi mua,” tha Blass. “Pra, nëse dikush trokiste në derë, më duhej ta hapja. Nëse binte telefoni, më duhej ta merrja. Isha si amvisa e tij.”

Në të vërtetë, kishte shumë ngacmime në Menudo, Acevedo madje kujtoi se ishte mbajtur në një ballkon nga një anëtar tjetër. Pa marrë mbikëqyrjen e duhur dhe madje as sigurinë, djemtë u ekspozuan edhe ndaj drogës, përfshirë marihuanë dhe kokainë.

“Një herë ishim në Kolumbi,” kujtoi Blass në dokumentar.

“Unë jam me [bashkëpunëtorin e Menudo] Rubén [Gómez] dhe po shkojmë në hotel. Hyjmë në dhomën tonë. Krejt papritur, ky djalë i rastësishëm hyn… Dhe ai nxjerr atë që duhet të ketë qenë rreth një kilogram kokainë… Kështu që ne u trembëm, sepse nuk e njihnim këtë person… Por djali ishte në fakt një nga prodhuesit dhe promovuesit .”

Blass dhe Gómez u dëbuan nga Menudo pasi u arrestuan për posedim të marihuanës në vitin 1990. Megjithatë anëtarët e rinj vazhduan të vinin.

Andy Blázquez, i cili ishte në grup nga viti 1991 deri në 1997, kujtoi në dokumentar se nuk ndihej rehat me “seksualizimin ekstrem që ndodhi që në fillim – si shaka tepër seksuale që nuk duhet t’i thuash para fëmijëve. Më kujtohet që Edgardo tha: “E dini kënaqësinë që keni kur jeni duke u kapur? Kështu ndihet seksi anal.’ ”

Anëtarë të tjerë kanë akuzuar më parë Díaz për abuzim seksual, duke përfshirë Roy Rosselló në një paraqitje televizive që shfaqet në dokumentar. Në dokumentar thuhet gjithashtu se Díaz ishte i rrethuar nga burra të pakëndshëm që do të ngacmonin djemtë.

© Panorama.al

Te lidhura