Detaje të reja nga ekzekutimi i 45 vjeçarit shqiptar në Ekuador/ Si u vra nga “policët” Adriatik Tresa në sytë e kunatës

Nov 22, 2020 | 8:32
SHPËRNDAJE

Adriatik Tresa, 45-vjeçar shqiptar, u qëllua për vdekje të premten që lamë pas në dhomën e ndjenjës së shtëpisë së tij, në kompleksin La Aurora në qytetin Guayaquil të Ekuadorit. Ngjarja ndodhi në orën 05:00 kur disa burra që u paraqitën si policë hynë në kompleksin e banimit në bordin e dy makinave.

AdriatikTresa

Ata arritën në shtëpinë e shqiptari duke pretenduar se kishin një urdhër gjykate për të kontrolluar shtëpinë. Aty ishin Tresa dhe kunata e saj, një grua ekuadoriane që ishte dëshmitare e ekzekutimit të shqiptarit.

Prokurori Walter Jaramillo, i cili mori pjesë në vendin e ngjarjes, shpjegoi se gruaja dhe i ndjeri ishin ulur në një divan dhe se kur ajo u ngrit duke kërkuar të shihte urdhrin e kërkimit, një nga burrat e qëlloi Tresën në gjashtë herë me pushkë. Plumbat madje ishin ngulitur në murin e pasmë të divanit, ku qëndronte trupi.

Skena ishte e përgjakshme. Në atë kohë, dy burra të armatosur nënshtruan rojet e kompleksit të cilët kishin vërejtur se diçka nuk shkonte.

Menjëherë pas kësaj, fqinjët filluan të raportonin të shtënat dhe panë vrasësit duke ikur shpejt në bordin e makinave.

Gjenerali Fausto Olivo, drejtori kombëtar i Njësisë së Vdekjes së Dhunshme, tha se të paktën shtatë persona morën pjesë në vrasje, dy shoferë, dy që qëndruan si vëzhgues dhe tre që hynë në shtëpi dhe ekzekutuan të huajin, i cili ishte martuar me një grua ekuadoriane dhe mbante një ID vendase.

Shtetasi shqiptar u qëllua dhe u plagos në qendër të Guayaquil

Gjenerali shpjegoi se viktima ishte pjesë e një hetimi (ai kishte një hetim të mëparshëm për krim të organizuar) të Njësisë Kundër Narkotikëve, pasi akuzohej si i përfshirë në trafikun e drogës.

Shqiptari ishte burgosur për posedim dhe mbajtje armësh për gati trembëdhjetë muaj deri para disa muajsh, pasi u lirua. Ai u arrestua në vitin 2017 në një bastisje pas vrasjes së një shtetasi tjetër shqiptar, tre vjet më parë. Përveç kësaj, ai u hetua në 2013 për krimin e pastrimit të parave.

Gjenerali pranoi se vitet e fundit ata kanë pasur disa episode të dhunshme që përfshijnë shqiptarë dhe se ato madje kanë ndodhur në mesin e qytetarëve të kësaj kombësie. Ai shtoi se javë më parë, kishte pasur përpjekje për të rrëmbyer të ndjerin, por pa sukses.

Ndërkohë, banorët e urbanizimit mbeten të frikësuar, duke mos besuar që siguria është cenuar në këtë mënyrë nga trafikantët e drogës.

Por, ky nuk është rasti i vetëm. Në maj 2017 një shqiptar u vra me një të shtënë në shpinë. Muaj më vonë, në nëntor ata u përpoqën të vrisnin një tjetër shqiptar kur ai po ngiste makinën në jug ​​të Guayaquil. Ai u qëllua katër herë nga një motor. Automjeti ishte i blinduar.

Në maj 2013, Adriatik Tresa u arrestua në një shtëpi në Samborondón së bashku me të huaj të tjerë si pjesë e hetimit për vdekjen e gazetarit Fausto Valdiviezo. Ministri i atëhershëm i brendshëm, José Serrano, tha se një bandë kushtuar trafikut të drogës dhe pastrimit të parave ishte e përfshirë në krim.

 

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.