DËSHMITË/ “Një mesazh nga Italia në telefon solli…”- Dëshmitë e krimit të tmerrshëm ndaj gruas të shqiptarit në Britani (Foto-Emra)

| 19:20
SHPËRNDAJE

Një burrë i akuzuar për vrasjen e gruas së tij e kishte sulmuar disa muaj para se të vdiste, u dëgjua në gjykatë. Safie Xheta, 35 vjeç, u gjet e vdekur pranë burrit të saj, Fatosit, 46 vjeç, në shtëpinë e tyre në Oxford më 17 qershor.

ff

Një prej miqve të saj i tha gjykatës lokale se disa muaj para se të goditjes me thikë për vdekje, bashkëshorti e kishte dhunuar duke i shkaktuar nxirrje të syrit si dhe i kishte thyer telefonin.

Duke dhënë prova, Dorela Rehova tha se shoqja e saj kishte qenë “shumë e mërzitur” dhe ishte “në një vend të keq” në atë kohë.

Zonja Rehova, e cila punonte si pastruese në fabrikën Mini me zonjën Xheta, tregoi çfarë i kishte thënë viktima: “Ma nxiu syrin Fatosi. Ai gjeti disa mesazhe në telefonin tim nga Italia”, shkruan BBC.

_110007627_a8f7a100-242b-4a55-9573-514d806ed304

Ajo tha se zonja Xheta i tha asaj “Pse nuk më lejon të kem miq? Unë nuk kam më telefon, sepse ma shkatërroi”.

Më parë, dëshmitarë të tjerë i thanë prokurorisë se disa nga të afërmit e zt.Xheta kishin vizituar shtëpinë e çiftit një ditë para krimit të rëndë dhe nuk vunë re asgjë të keqe.

Arjan Lazri, një kushëri i Z. Xheta, tha se “dukej aq e lumtur. Ende nuk mund ta besoj”.

_107404620_capture
Vendi i krimit

Ai shtoi: “Nuk kishte asgjë për të sugjeruar se kishte ndonjë gjë të panevojshme”.

Vëllai i Z. Xheta, Dashmiri tha se çifti kishte “respekt për njëri-tjetrin” dhe i pandehuri e kishte dashur gruan e tij.

Një tjetër nga kushërinjtë e Z. Xheta, Bektash Lazri, u pyet nëse ai kishte parë ndonjëherë çiftin të debatonte.

_110007497_mediaitem110007496

“Për të thënë të vërtetën jo, ata ecnin krah për krah, me dashuri“, tha ai.

Një juri dëgjoi se çifti ishte takuar si pjesë e një martese me shkesë në Shqipërinë e tyre të lindjes dhe më vonë u transferuan në Itali.

Të hënën, prokurori Charles Ward-Jackson tha se zonja Xheta pësoi prerje në pjesën e qafës, aq të thella saqë “pothuajse iu pre totalisht koka”.

Ai tha që Z. Xheta ishte bërë “kontrollues” dhe “i dyshimtë” ndaj gruas së tij pasi besonte se e kishte tradhtuar. Xheta mohon vrasjen dhe gjyqi vazhdon.

Një dëshmitar tha se kur kishte shkuar në vendin e vrasjes, i dyshuari tha se e gruaja e tij e vdekur ishte “duke fjetur”.

/S.Ll/Panorama/

 

 

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.