Dënohet me mbi 8 vite burg 33 vjeçari shqiptar. Furnizonte me kokainë grupin kriminal. U arrestua sapo tentoi të…(Emri)

| 21:12
SHPËRNDAJE

Furnizuesi i drogës për një bandë të bazuar në Gloucester është dënuar me tetë vjet e katër muaj burg. Dënimi pason një hetim nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar (SOCU).

auto_adfvnb1610561139

Eris Hoti, 33 vjeç, banues në Londër, u dënua sot për përfshirjen e tij në trafikun e drogës.

Hoti, me origjinë shqiptare por banues në Londër, u arrestua në Aeroportin e Luton në 18 gusht 2020, ndërsa po largohej për t’u kthyer në Shqipëri.

Ai u gjet se kishte 10,000 paund para në para në valixhen e tij dhe më pas u akuzua për furnizimin me kokainë dhe posedim të pasurisë kriminale. Ai u deklarua fajtor për të dy akuzat në një paraqitje të mëparshme në gjykatë në tetor.

Ata që ishin të përfshirë në grupin e krimit të organizuar për të cilin Hoti furnizonte drogë 10 persona të tjetër përfshirë edhe dy shqiptarë.

Ata u burgosën për një total të kombinuar prej 69 vitesh në maj 2019 pas një hetimi kompleks, të drejtuar gjithashtu nga SOCU, i cili bëri të mundur sekuestrimin e dy kilogramëve kokainë dhe 100,000 £ para si dhe një ngarkesë tjetër prej 24 kg me një vlerë të vlerësuar prej 1 milion paund.

Në Gjykatë u tha se Hoti organizoi lëvizjen e kokainës nga Londra në Gloucester përmes korrierëve të tij Granit Nanushi dhe Orsid Cela.

Reshteri Daniel New, nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar, tha se “Eris Hoti u dënua për pjesën e tij në një grup të organizuar kriminal që vepronte nga Londra. Ai ishte në gjendje të furnizonte sasi të mëdha kokaine për Andrew Venna dhe të tjerët brenda Gloucestershire”.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.