Dëmet që shkakton duhani, miratohen imazhet e reja që do të përdoren në paketa

| 16:47
SHPËRNDAJE

Komiteti Ndërsektorial për Mbrojtjen e Shëndetit nga Produktet e Duhanit ka miratuar ditën e sotme imazhet e reja që do të përdoren në paketat e duhanit në Shqipëri.

Imazhet e reja pritet  të vendosen në paketat e cigareve dy vite pas miratimit, me arsyetimin për  t’i lënë kohën e nevojshme biznesit për të bërë ndryshimet e duhura në paketimin e duhanit.

Ne propozuam që të përdornim imazhet që përdoren në Bashkimin Europian, por nuk ishte e mundur për shkak se lejohet vetëm për vendet anëtare. Ndaj hulumtuam dhe morëm miratim nga Australia dhe Kanadaja për të përdorur fotot paralajmëruese në paketimet e duhanit. Paralajmërimet e kombinuara tekst dhe figurë do të zënë 65% të faqes ballore të paketimit të duhanit dhe po ashtu të faqes së pasme, duke zbatuar Direktivën 2014/40 EU“, tha Manastirliu, e pranishme në mbledhjen e sotme.

0dfa88e6-25fb-47f2-881d-c1afba5761d6 5c5f4d17-f32f-4d2d-9ef1-e749a70d2301 5e8c2181-c2c6-475a-9077-febbefa4c529 9a0877d3-04a9-4cd1-a586-f16c0b0f7d32 39e67fc7-ef44-43ee-a41c-878ccef01408 3183f4f7-1082-47a8-99ce-ada4aad1a5ee 832618a4-e1e7-4040-afae-1578bf7ec739

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.