COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë bën bilancin: Asnjë humbje jete dhe 28 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

Apr 4, 2023 | 20:00
SHPËRNDAJE

Ministria e Shëndetësisë ka bërë përditësimin e situatës epidemiologjike në vend gjatë 24 orëve të fundit.

1568460843_urgjencainfektivit

Sipas MSH nga 385 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë ka 28 qytetarë, ndërsa nuk është shënuar asnjë humbje jete në 24 orë.

Njoftimi:

4 Prill 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar imunitetin e tyre.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 385 testime, nga të cilët 28 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

22 në Tiranë, 2 në Pukë, nga 1 qytetarë në Durrës, Devoll, Belsh, Fushë Arrëz.

Janë 188 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 8 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 330,135 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (4 Prill 2023)

Raste të reja ditore 28

Të shëruar në 24 orë 8

Të shtruar në spitale 8

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 385

Testime totale 2,049,782

Raste pozitive 333,927

Raste të shëruara 330,135

Raste Aktive 188

Humbje jete 3,604

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 160

Shkodër. 7

Vlorë 6

Berat. 5

Durrës. 3

Korçë. 3

Fier 2

Elbasan. 2

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura