CNN: Ky shtet është ‘thembra e Akilit’ e Donald Trump

May 14, 2022 | 10:04
SHPËRNDAJE

Xhorxhia vazhdon të jetë një shtet që ngjall shqetësim për Donald Trump.

trump

Fillimisht, në 2020-ën, Trump u bë republikani i parë në 28 vjet që humbi Xhorxhian në zgjedhjet presidenciale.

Më pas, Xhorxhia u shfaq si pika qendrore e pretendimeve të pabaza të Trump për mashtrim të votuesve, pasi ai i shtyu zyrtarët e shtetit të përmbysnin rezultatet e zgjedhjeve, veprime që tani janë nën hetim nga një prokuror qarku i Atlantës.

Dhe pavarësisht (ose ndoshta për shkak të) përpjekjeve më të mira të Trump, republikanët humbën dy vende në Senat në Xhorxhia në janar 2021, duke u dhënë demokratëve kontrollin e dhomës.

Tani, një nga objektivat kryesore të ish-Presidentit për humbjen në 2022, guvernatori i Xhorxhias Brian Kemp, një nga zyrtarët që refuzoi skemat zgjedhore të Trump, ka një epërsi në sondazhet për zgjedhjet paraprake të 24 majit.

Dhe një listë në rritje e republikanëve të profilit të lartë, duke përfshirë aleatët e dikurshëm të Trump, po afrohen për të ndihmuar Kemp-in për të kaluar vijën e finishit – dhe për t’i dhënë një goditje ish-presidentit amerikan, shkruan ne analizen e saj CNN.

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence njoftoi të premten se do të takohej me Kemp ndërsa guvernatori kërkon të shmangë një sfidë kryesore nga ish-senatori David Perdue i mbështetur nga Trump.

Kjo shënon një nga ndarjet më të rëndësishme për Pence nga ish-shefi i tij Trump, të cilin ai e thirri me emër në fillim të këtij viti teksa foli për pretendimin e Trump se Pence kishte pasur aftësinë për të përmbysur zgjedhjet e 2020 si zëvendëspresident.

Pence nuk është i vetmi. Guvernatori i Nebraskës Pete Ricketts dhe guvernatori i Arizonës, Doug Ducey, janë planifikuar gjithashtu të bëjnë fushatë për Kemp.

Ricketts dhe Ducey bashkë-kryesojnë Shoqatën e Guvernatorëve Republikanë, e cila ka bërë lëvizjen e pazakontë të ndërhyrjes në zgjedhjet paraprake për të shfaqur reklama në emër të Kemp.

Në gjurmët e Ricketts dhe Ducey do të jetë ish-guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie, një ish-këshilltar i Trump, i cili është bërë një kritik i hapur i ish-Presidentit.

Ashtu si Pence, Christie mund të jetë një kandidat për në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024.

Dhe ish-Presidenti Xhorxh W. Bush do të kryesojë një mbledhje fondesh për Kemp javën e ardhshme.

© Panorama.al

Te lidhura