Si një robot/ Cila është arma jonë më e fuqishme kundër Covid-19? Detaje që nuk i keni ditur më parë se çfarë ndodh brenda nesh kur prekemi nga virusi

| 19:47
SHPËRNDAJE

Si bijë e një oficeri të forcave ajrore dhe një infermiere, jam e hipnotizuar nga sistemet e mbrojtjes.

2560

Nuk ka asnjë gjë më mbresëlënëse se sistemi imunitar i njeriut, i pajisur ashtu siç është me një arsenal të pasur për t’u mbrojtur kundër llojeve të ndryshme të patogjenit.

Viruset kanë evoluar për të mashtruar, anashkaluar dhe shmangur këto mbrojtje. Sistemet tona imunitare, nga ana e tyre, janë mësuar t’i njohin dhe parandalojnë këto taktika të vjedhjes së virusit.

Në Covid-19, armiku është një pjesë e vogël e materialit gjenetik, i veshur me një shtresë lipide dhe një kurorë proteinike.

Pra, si është në gjendje sistemi ynë imunitar të mbrohet kundër infeksioneve virale, dhe si zbatohet kjo për Covid-19? Virusi që shkakton Covid-19 quhet sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (Sars-Cov-2), dhe u zbulua për herë të parë te njerëzit rreth pesë muaj më parë. Është një koronavirus. “Corona”, në Latinisht, do të thotë kurorë. Virusi zbukurohet me një shtresë të jashtme proteine ​​të mbuluar me thumba, si një kurorë.

Këto thumba ndihmojnë që virusi të bashkohet me qelizat e synuara. Komuniteti i hulumtimit po mëson shpejt rreth imunitetit ndaj Covid-19, dhe ne gjithashtu jemi duke përdorur njohuritë tona për viruse të ngjashme të frymëmarrjes për të parashikuar se çfarë të presim nga ky infeksion.

Mendoni për një virus si një robot; nuk mund të riprodhohet, kështu që duhet një fabrikë e materialeve – proteina, lipide dhe nukleotide – për të ndërtuar kopje të vetvetes. Mbështjellësja lejon që virusi të bashkohet me membranën e qelizës së synuar. Virusi pastaj bashkohet me qelizën dhe lëshon një listë të blerjeve të udhëzimeve se si të ndërtohen dhe të grumbullohen viruse të reja.

Kjo listë e blerjeve, gjenomi i virusit, është shkruar në nukleotide (ARN). Puna e parë e një virusi që hyn në trupin tonë është pushtimi i qelizave të synuara në mënyrë që të mund të heqë qetë shtresën e tij dhe të vendosë ARN-në e saj.

Pasi hyn brenda, virusi komandon qelizën dhe huazon makineri celulare për të ndërtuar më shumë viruse përpara se qelizat imune të zbulojnë ndërhyrës dhe të ngrejnë alarmin. Proteinat e antitrupave që janë në gjendje të ngjiten në proteinat e majës së virusit dhe parandalojnë ngjitjen në qelizat e synuara, quhen antitrupa neutralizues: gjenerimi i tyre është shpesh qëllimi i vaksinimit mbrojtës.

Qelizat tona të infektuara bëjnë sakrificën përfundimtare dhe ftojnë shkatërrimin e tyre duke shfaqur sinjale shqetësimi për qelizat T, të cilat me shpejtësi i zbulojnë dhe i vranë. Qelizat T janë citotoksike – vrasës serik të fuqishëm që mund të njohin fragmente peptidesh të virusit të shfaqura në sipërfaqen e qelizave të infektuara. Kur ata veprojnë, lëshojnë një ngarkesë të enzimave toksike që vrasin qelizën e infektuar në një “puthje të vdekjes”. Ky martirizim strategjik është i organizuar nga sistemi imunitar për të privuar virusin nga fabrikat e tij të ripërsëritjes dhe mund të çojë në uljen e ngarkesës virale tek pacienti. Duhen disa ditë që qelizat T antivirale të zgjerohen dhe antitrupat të gjenerohen. Këtu është rreshtimi i argjendtë: qelizat e kujtesës sigurojnë që nëse hasim përsëri të njëjtin virus, ne mund të reagojmë menjëherë me mbrojtjet paraprake. Sars-Cov-2 është i ri për njerëzimin, kështu që ne nuk kemi memorie imunologjike mbrojtëse. Vaksinat e përgatitura duke përdorur pjesë të padëmshme të virusit mund të na ndihmojnë të ndërtojmë memorie mbrojtëse.

Superfuqia e armikut të virusit po përhapet. Virusi e arrin këtë përmes “derdhjes” nga pacientët e infektuar. Sars-Cov-2 është ekspert në hedhjen nga personi në person, dhe në disa njerëz, ai arrin një ekzistencë të fshehtë me simptoma të buta ose jo.

Pasi bëhen shumë kopje të virusit, duhet të hidhen tek një mikpritës tjetër. Ai kryen udhëtimin nëpërmjet pikave të kollitjes apo teshtimës me një distancë deri në dy metra. Pikat mund të mbijetojnë në sipërfaqe për disa orë duke bërë të mundur marrjen nga një pritës i ri, ose ato mund të thithen direkt nëse një person tjetër është afër.

Studimet po kryhen tek kafshët mikpritëse – deri më tani virusi është zbuluar tek disa qelbës, mace, tigra dhe qen. Ende nuk janë raportuar vdekje të kafshëve dhe ne nuk e dimë nëse kafshët mund të transmetojnë përsëri te njerëzit.

Diferenca në moshë tek fatalitetet nga Covid-19 sugjeron, me disa përjashtime, që një sistem imunitar i shëndetshëm është zakonisht në gjendje të kontrollojë infeksionin. Ndërkohë, një sistem imunitar i plakur ose i dobësuar mund të luftojë për të vendosur një arsenal mbrojtës.

Më e rëndësishmja, Sars-Cov-2 nuk mund të fitojë hyrjen në trupat tanë- ne duhet ta lejojmë atë. Kjo është arsyeja pse këshillat zyrtare janë përqendruar rreth pastrimit të duarve dhe shmangies së prekjes së fytyrave.

Ne e dimë që një sistem imunitar i shëndetshëm është zakonisht në gjendje të eliminojë infeksionin brenda dy javësh. Sidoqoftë, ne nuk kemi kuptuar për përbërësit e arsenalit tonë imunitar që kontribuojnë në këtë akt: disa vaksina funksionojnë duke krijuar antitrupa të fuqishëm neutralizues; vaksinat e tjera gjenerojnë T-qeliza të fuqishme memorie. Antitrupat antiviral shfaqen qysh tre deri në katër ditë pas zbulimit të virusit, por a janë ato mbrojtës kundër rikonfeksionit të ardhshëm?

Ne besojmë se antitrupat ndaj koronavirusëve të tjerë (Sars, Mers) zgjasin nga një deri në tre vjet. Për shkak se ky është një virus i ri, ne ende nuk e dimë përgjigjen e kësaj pyetje. Shëndeti Publik në Angli po rekruton 16,000 deri në 20,000 vullnetarë për të monitoruar antitrupa një herë në muaj për gjashtë deri në 12 muaj për të konfirmuar nëse mund të gjenerojmë përgjigje të antitrupave të zgjatura të Sars-Cov-2. Përcaktimi i cilësisë së këtyre antitrupave do të jetë i rëndësishëm për të kuptuar mbrojtjen afatgjatë.

Cila është arma jonë më e fuqishme imune kundër Covid-19? Qelizat Totootoksike T mund të luajnë një rol të rëndësishëm. Imunologët dhe virologët po punojnë së bashku për të zbuluar lidhjet e mbrojtjes, për të hartuar vaksina që ofrojnë mbrojtje afatgjatë kundër Covid-19.

Vitet e investimeve në kërkime do të thotë që ne mund të përdorim qasjet ekzistuese për t’iu përgjigjur këtij kërcënimi të ri, dhe mobilizimi i hershëm i fondeve të kërkimit, filantropëve dhe akademikëve po devijojnë burimet për të forcuar këto përpjekje në një shkallë të paparë.

Përvoja na ka mësuar që vaksinat janë në gjendje të zhdukin infeksionet nga ky planet (për shembull, lia), dhe ilaçet kundër viruseve që nuk e përfshijnë materialin e tyre gjenetik në tonën (për shembull, hepatiti C) gjithashtu mund ta arrijnë këtë.

Arma jonë sekrete është kërkimi. Shkencëtarët po punojnë shumë për të kuptuar Covid-19, dhe bashkëpunimi është thelbësor në këtë përpjekje. Por derisa të jetë në dispozicion një vaksinë ose trajtim, ne duhet të punojmë shumë për të mbrojtur veten dhe familjet tona: izolojmë dhe parandalojmë transmetimin duke përdorur distancën fizike, maska ​​për fytyrën dhe higjenën. Nëse ne të gjithë bëjmë pjesën tonë, ky virus i vogël që e mban botën peng nuk do të ketë një shans.

 

Zania Stamataki – imunologe virale për Guardian

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.