Çdo mashkull e kupton shumë vonë që ka humbur gruan që donte me gjithë zemër

| 20:48
SHPËRNDAJE

Dashuri. Mbështetje. Komfort. Shqetësim. Kuptim… Ajo grua ju dha gjithçka pa ju kërkuar asgjë në këmbim. Ajo besonte me ngulm se dashuria duhet të jetë e lehtë dhe askush nuk duhet të kërkojë kurrë dashurinë e dikujt.

Kjo është arsyeja pse ajo ju ka dashur pa kushte. E meta e saj e vetme ishte besimi se do të ndryshonit dhe një ditë. Por ajo u lodh. U lodh duke qenë e vetmja që luftonte për marrëdhënien. Ajo vendosi të largohej edhe pse ju donte, në mënyrë që të mund të shërohej. Në fillim nuk e vutë re mungesën e saj. Por me kalimin e kohës, filluat të ndjeheni të vetmuar dhe filluat të kuptonit dëmin që kishit bërë.

Dhe tani ju e doni atë përsëri. Ju dëshironi dashurinë e saj dhe dashurinë që po ju dhuronte. Por prit, dëgjo ato që kam për të thënë. Mos guxoni të ngatërroheni me procesin e saj të shërimit. Ajo meriton një mashkull më të mirë. Dikë që do ta dashurojë dhe do ta shohë vlerën e saj. Dikë që do t’i japë gjithë gjërat që ju nuk mundët t’ia jepnit.

Do ta gjesh personin tënd. Mos u mundoni ta prishni lumturinë e saj. Keni pasur rastin tuaj me të dhe e latë t’iu ikë. Pra, tani, mos u zemëroni kur e shihni të vazhdojë jetën e saj dhe mos u përpiqni ta fajësoni atë që po ju lë dhe nuk ju dashuron aq sa të qëndrojë. Ajo ju dha shumë mundësi.

Nëse largimi nga ju nuk e dobësoi, do të thotë që ka qenë e fortë për sa kohë që ju priti që ju të ndryshonit mendimin tuaj dhe të zgjidhnit përfundimisht atë. Do të thotë që ju deshi me gjithë zemër dhe në fund ju e copëtuat atë. Ajo ende ju donte, por kuptoi se ishte më e dhimbshme nëse ajo qëndronte me ju në vend që të largohej.

Ju mund të mos jeni një burrë toksik, por keni qenë për të. Ju po tregoheshit egoist dhe po e merrnit të mirëqenë dashurinë e saj, duke i dhënë në këmbim, jo vetëm konfuzion, por edhe dhimbje, lot dhe shumë netë pa gjumë.

Ajo donte të ndërtonte një jetë me ju. Ajo donte që ta donit dhe të luftonit për të ashtu siç bëri ajo për ju. Por ti i theve çdo herë shpresat e saj. Tani ajo thjesht dëshiron të jetë larg jush. Ajo është e frikësuar nga fakti se nëse i afrohesh, duke i premtuar asaj botën, ajo mund të binte përsëri në të njëjtin kurth dhe këtë herë nuk do të ishte shumë e lehtë të largohej sërish.

Kështu që këtë herë, hiqni dorë. Harrojeni numrin e saj. Harrojani emrin. Lëreni atë të shërohet dhe të të harrojë. Lëreni të gjej dashuri dhe lumturi diku tjetër, sepse tek ju nuk do ta gjejë kurrë./ Revista Psikologjia

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.