Une Gruaja

Une Gruaja

Nuk është vetëm çështje preferencash, sesa ajo e cilësisë më të cilën up-lodohen të gjitha fotot e fundit që përdoruesit zgjedhin për të publikuar!...

Vetëm sepse jam një mama, kjo s'do të thotë që s'më pëlqen jeta e natës e ta shijoj atë me "gocat". S'di sa shpesh...

Të gjithë të çmendur pas pazarit bio …Sepse është një mundësi e mirë për të qenë në formë pa shumë sforcime, mban lëkurën në gjendje...

Deri vonë, pakkush e lidhte portretin e saj me bluzën e bardhë të mjekes. Kjo sepse daljet publike në ekran, si folëse e lajmeve...

Fati i përbashkët dhe i mbrapshtë i dy vajzave durrsake, Ajshe Vata e Fatma Buziu, mike dhe shoqe të një klase në shkollën e...

Emri i saj si një artiste e njohur shqiptare në tokë të huaj mund të mos jetë përmendur aq shpesh sa edhe koleget e...

Serenatat, elementi identifikues i qytetit juglindor, përveçse një traditë e bukur, tashmë duket se po shndërrohen në një dashuri të madhe edhe për të...

Cilat ishin personazhet që më shumë se të tjerët, ishin në vëmendjen e medias gjatë kësaj jave? Nëse keni humbur historitë e tyre ditë...

Flet stërmbesa e ish-kryeministrit të vendit, Mehdi bej Frashërit. Prejardhja nga një familje bejlerësh, jetesa komode me shërbëtore që vinin rrotull nëpër shtëpi, deri...

Vetëm pak javë nga emërimi si zv.ministre në Ministrinë e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Klajda Gjosha, njëkohësisht kryetare e Lëvizjes së...

E diagnostikuar në Romë me një sëmundje të rrallë që quhet "friedreich's ataxia", që ia ka kufizuar lëvizjen me karrocë me rrota, qysh fëmijë...

Specialiste në Sektorin Kundër Trafiqeve të Paligjshme. Renditja në radhët e Policisë shqiptare erdhi pas dëshirës së saj për t'i ngjarë të atit, në profesion...

Cilët ishin personazhet që më shumë se të tjerët, ishin në vëmendjen e medias gjatë kësaj jave? Nëse keni humbur historitë e tyre ditë...

Tendenca për të shtuar kilogramë, sidomos përgjatë festave të fundvitit, Krishtlindje dhe Viti i Ri, është frika më e madhe, sidomos e femrave, të...

Botohet studimi monografik për poeten amerikane, që në 30 vitet e shkurtër të jetës së saj do të linte gjurmë në letërsi dhe thyerjen...

Musine Kokalari kishte një karakter të mbyllur, lexonte shumë dhe nuk donte t'i bëhej barrë askujt. Në një kohë që njerëzit më të afërt...

Vetëm pak ditë përpara festave të fundvitit, familjes së saj iu shtua pjesëtari më i ri. Pas 25 viteve, kur për herë të parë...

Për 21-vjeçaren nga Elbasani nuk ka qenë e lehtë të ndjekë ëndrrën e saj. Vështirësitë e saj dhe të familjes për të tejkaluar mentalitetin...

Gazetarja e famshme italiane rikthehet përmes fjalimesh të pabotuara më parë, që rrëfejnë një dimension tjetër të gruas, që intervistoi disa nga emrat më...

Jo shumë kohë më parë, i biri, i madhi, i gëzoi me një mbesë. E rrethuar në shtëpi vetëm nga meshkuj, Zerina Kuke e...

Një lajm i mirë për këtë fillimviti... Nëse aparati juaj celular deri pak kohë më parë ishte i thyeshëm dhe lehtësisht i dëmtueshëm, për...

Vijnë në shqip dy vëllimet e para, të një prej best sellerve amerikanë. Bëhet fjalë për librin “Revolta e Atlasit” të Ayn Rand, shqipëruar...

Në këtë prag ndërrim vitesh, një homazh për të gjitha ato femra të vrara gjatë 2012-ës. Për arsye banale, plot 28 vajza, gra, nëna...

Aty ku festat fillojnë shumë herët dhe shijohen deri në fund. Me bredh të zbukuruar dhe dekorime nëpër gjithë shtëpinë, me një tryezë tradicionale...

Nga pianoja, te grupi i këngës dhe ai i kërcimit në Pallatin e Pionierit, kampione volejbolli. Ela Tase hap sëndukun e kujtimeve, duke risjellë...

Flet vajza e madhe e Sabri Godos. Në pëlhurën e kujtimeve, teksa përpiqet të thurë copëza nga fëmijëria, marrëdhënia me të atin që aq...

Prej dhjetë vitesh drejton Katedrën e Inxhinierisë së Software-it në Universitetin Politeknik të Darmstadt-it. S'ka kaluar shumë që është shpallur fituese e çmimit "ERC...

Regjisorja më e njohur shqiptare, Xhanfize Keko, vjen në 5-vjetorin e vdekjes mes kujtimeve të fëmijëve-aktorë. Flasin personazhet e filmave "Taulanti kërkon një motër",...

Viti i Ri është te dera. Jeni gati (e kemi fjalën për look-un) për t’u përballur me të papriturat e Vitit të Ri, edhe...

Është një nga gjetjet e fundit interesante, sa të botës teknologjike, edhe të asaj të veshjeve. Marka e njohur italiane për prodhimin e pantallonave...

Vajza e shkrimtares Besa Myftiu dhe regjisorit Spiro Duni, emigruar me të ëmën që pas moshës 10-vjeçare në Zvicër, vjen në Tiranë me një...

Me një karrierë gati 20-vjeçare në Ushtrinë shqiptare, mes sakrificave me natyrë herë gjinore dhe herë familjare, vajza e lindur në një qytezë të...

Mbajtja e fëmijës në shtëpi për shumë prindër është siguri e komfort i madh. Ke shansin ta ushqesh dashurinë reciproke çdo ditë, me detaje...

Helmut Newton fotografonte modën dhe feminilitetin, pasurinë dhe erosin, gjithnjë duke përzier bukurinë dhe joshjen, sensualitetin dhe ironinë. Deri pak kohë më parë, në...

Mund të mavijosin lëkurën, por jo vetëm. Mediat britanike paralajmërojnë se efekti i tyre mund të shkojë deri te verbimi. Më poshtë po ju...

Për të mbështetur ditët kundër dhunës ndaj grave, nuk u vunë vetëm këto të fundit në lëvizje. Meshkujt po japin kontributin e tyre, sigurisht...

Është ndjesi e ngjashme thuajse për të gjithë! Muajit dhjetor nuk i gëzohemi vetëm për fishekzjarrët e festave të bukura e të shumëpritura si...

Mund të mavijosin lëkurën, por jo vetëm. Mediat britanike paralajmërojnë se efekti i tyre mund të shkojë deri te verbimi. Më poshtë po ju...

Për të mbështetur ditët kundër dhunës ndaj grave, nuk u vunë vetëm këto të fundit në lëvizje. Meshkujt po japin kontributin e tyre, sigurisht...

Pas botimit të librit të parë, vajza e gjeneral Sadik Bekteshit, Vera, kthehet me një përmbledhje tregimesh, botuar nga shtëpia botuese "Dudaj". Copëza nga...

50 vite më parë, në 50-vjetorin e krijimit të shtetit shqiptar, festime si të 100-vjetorit natyrisht që nuk ka pasur. As emrat e burrave...

Pak kohë më parë, një shkrim në mediat britanike për Javier Bardem hapej me titullin "Nuk di të nis as një e-mail". Aktori spanjoll...

Dëshira për t'u kapur në një pikë të së kaluarës, një kujtim i bukur në çaste çlodhjeje shpirtërore vjen si përforcim i momenteve të...

Nuk i kish shkuar ndër mend se do ta "mbyllte" pleqërinë në dhomën e një azili. Me gjithë kushtet e përshtatshme, përkujdesjen sociale dhe...

SARANDE: Për dy ditë radhazi në Vushtri të Kosovës u organizua manifestimi i poezisë "Takimet e poeteshave shqiptare". Takimi i nëntorit të këtij viti...

Për të pasur një lëkurë të shëndetshme nuk është e nevojshme të shpenzosh shumë në blerjen e produkteve kozmetike. Duhet të dimë të blejmë...

Vizita disaorëshe e Rene Rexhepit në Tiranë. Revolucioni i shefit danez në kuzhinën europiane. Nën zhurmën e festimeve të 100-vjetorit, ardhja në Tiranë e shefit të...

Është koha më e mrekullueshme e vitit, dhe zgjat për pak javë. Evitoni stresin e stinës duke organizuar dhe duke kuptuar se çfarë mund...

Kini mendjen, partneri mund t'ju zëvendësojë vetëm për 35 dollarë. Quhet jastëku-partner! Në oazën e rehatisë, teksa mbështet kokën në të dhe pret të...

Kristiana Shehu, nxënësja e vitit të parë të gjimnazit “Abaz Shehu” në Tepelenë ka marrë dhuratën më të bukur për këtë 100 vjetor të...

Dje, në ditën botërore të aids, Mekanizmi i Kombeve të Bashkuara, UNAIDS, ka bërë të ditur se gjatë dy vjetëve të fundit është shënuar...

Flet e bija e njërit prej 40 firmëtarëve të Aktit të Pavarësisë. Cila ishte jeta dhe e kaluara e Zihni Abas Kaninës (Hamzaraj), krushqia...

Të gjithë ata shqiptarë që e njohin Edith Durhamin, e dinë se ajo e përqendroi vëmendjen te shqiptarët dhe te çështja e tyre kombëtare...

Prej dy fundjavash e në vazhdim, në Teatrin e Metropolit, batutat aq të dëgjuara të komedisë “14 vjeç dhëndër” janë ndryshuar. Regjisorja Elma Doresi...

Nga kritika artistike, dhe kryesisht ajo kinematografike, pritet të vlerësohet me titullin e “Filmit të vitit” për 2012-n. E përshtatur dhe bazuar në librin...

Miliona gra dhe vajza në mbarë botën janë sulmuar, rrahur, përdhunuar, gjymtuar apo edhe vrarë në atë që përbën shkelje tmerruese të të drejtave...

E bija e Vasif Biçakut, futbollistit të Kombëtares, mbesë e Dervish bej Biçakut, njërit prej firmëtarëve të vonë të Pavarësisë, tregon historitë e paraardhësve...

“Një natë të ftohtë të vitit 1981, në një nga dhomat e spitalit Onkologjik të Tiranës ndodhte një skenë dhembjeje, tepër e njohur në...

Prej një viti, ajo është ambasadorja e Francës në vendin tonë. Dhe brenda këtij harku të shkurtër kohor, ka mësuar jo pak për shqiptarët....

Nën euforinë e ngjarjeve të momentit, ku duket sikur çdo organizim i veçantë realizohet vetëm në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë së shtetit shqiptar,...

Shefja e kuzhinës në restorantin “Pune” në New York tregon në librin e saj “Gjak, kocka dhe gjalpë” dashuritë dhe të shkuarën e errët....

Si pjesë e "Javëve të arkitekturës së Tiranës" të universitetit “Polis” dhe eventeve të “Tetorit gjerman” në Tiranë, u hap në ditët e fundit...

Sopranoja shqiptare me famë botërore, pas qëndrimit disaditor në Tiranë, i kthehet axhendës artistike në skenat ndërkombëtare. Me gjithë zhgënjimin e një aktiviteti të...

Vit pas viti, Halloween-i po bëhet gjithnjë e më i ndjeshëm edhe në Shqipëri, më së shumti në Tiranë, ku në një mënyrë apo...

Historia është bërë edhe nga gratë, jo vetëm nga burrat. Për të treguar këtë, organizatat Në dobi të gruas shqiptare", "Refleksione" dhe "Aleanca gjinore...

Vetëm tri ditë përpara mbërritjes së saj në Shqipëri, sekretarja Amerikane e Shtetit ka mbushur 65 vjeçe. Nga Zonja e Parë në hijen  e...

Vajza e ish-ministrit Vasil Kati tregon jetën e saj, nga Moska, ku ishte shoqe me mbesën e Stalinit në Pekin. Kthimi në Tiranë, gjimnazi...

U largua së bashku me familjen një ditë me mot të keq, nën retë e plumbave dhe luftimeve që asokohe zhvilloheshin në Kosovë. Synimi...

Lajmi i bujshëm i ditëve të fundit ka bërë xhiron e botës. Një braziliane 20-vjeçare nxori në ankand virgjërinë e saj, ndërsa blerësi është...

Emri i saj duket si i dalë nga romanët e Tolstoit. Në fakt, Ana Nina nuk ka asnjë lidhje me Rusinë e aq më...

Pak ditë më parë u botua fjalori i parë shqip-anglisht-kinezçe. Donika Titka, autorja e tij, ka qenë ndër 100 studentët e parë që shkuan...

Nga gjermania "Der Spiegel" te "The Guardian", jehona e mediave ndërkombëtare mbi projekt diplomimin e studentes së Arkitekturës Iva Shtrepi. Transformimi i një bunkeri...

Gjatë "Tetorit Gjerman" ajo sjell për herë të parë një koncert përpara publikut shqiptar. E vendosur në Gjermani qysh në moshën 9-vjeçare, Fjoralba Turku...

Duket se koha ka ndalur për të. E bukur dhe e rrezikshme, Nicole Kidman në moshën 45-vjeçare është në kulmin e karrierës së saj....

Dita e djeshme ka qenë e treta dhe e fundit e “Tirana – Art- Days”, eventi kulturor organizuar me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë,...

Kapitenia e ekipit të femrave në shah, Rozana Gjergji, na tregon pas kthimit nga Stambolli ku u organizua Olimpiada Botërore e Shahut, rezultatet e...

Flasin: Nora Çashku, Antoneta Çela, Drita Totozani, Zana Guxholli. Katër femra të njohura për shkak të profesionit që kanë, njëherësh si bashkëshortet apo nënat e...,...

Celine Dion, Jennifer Houdson dhe Usher. Celine Dion, Jennifer Houdson dhe Usher, janë, ndër të tjerë, yjet e parë të muzikës që janë konfirmuar...

Romani vjen nën përkthimin e Amik Kasoruhos. “Pasi u përkthye një ndër pjesët më të bukura të romanit, darka e lamtumirës, mendova se edhe kësaj...

Nëse prisni një intervistë të gjatë prej saj, për t'ju treguar qysh kur nisi historia e dashurisë e deri te kurorëzimi, me atë që...

E bija e helenistit Sotir Papakristo tregon për veprimtarinë e të atit në arsimin shqiptar, rolin si përkthyes dhe drejtues në nivele të larta...

Aktorja e re, bashkëshortja e regjisorit Erion Kame, vjen në skenën e Teatrit Kombëtar të Komedisë me një shfaqje nën regjinë e të shoqit....

Seç më kishte ngel TV te lajmet kot më kot.  Kush po i shihte po aty kishte ndalur gishti! Sa të shohësh i iku...

E ndarë mes Meksikës, SHBA-ve dhe Francës, Salma Hayek ndien të mos i përkasë asnjë vendi. Zhgënjimet e aktores, që për pak e çuan...

Perveç skandalit për fotot e saj topless, dukesha Catherine është e shqetësuar sepse e motra, Pippa, nuk po di të ndalet duke u kthyer...

Firmëtar i Pavarësisë, anëtar i Këshillit të Lartë të zgjedhur në Kongresin e Lushnjës, disa herë ministër, Abdi Toptani ishte një nga figurat më...

Pjesëmarrja në Bienalen e Venecias qëlloi me fat për artisten shqiptare, Anila Rubiku, diplomuar në Akademinë e Brerës. Tashmë ajo është krijuesja e koleksionit...

Në moshën 33-vjeçare mbeti e vetme, me katër fëmijë jetimë. Liljana Katiraj nuk i braktisi fëmijët e saj në jetimore, por i “vuri” shpatullat...

Ngjyrat e Shqipërisë e bënë të “tradhtonte” pasionin për anijet. Inxhinierja nga Uzbekistani, që ndoqi të shoqin drejt Shqipërisë, ka gjetur një rrugë fitimi...

Sa na këpusin shpirtin kot me këto të bërtiturat: “Po afrohet X factor... bëni si të bëni merrni frymë dhe këto ditë’; “Juria këtë...

Një piano, divane kilometrikë bezhë që qarkojnë dhomën, hapësira të qelqta, të mëdha si liqeni i Gjenevës, puse drite nga vërshojnë rrezet e një...

E bija e Jup Kazazit tregon për jetën e të atit, ithtarit të qëndresës antikomuniste shqiptare dhe aktivitetin e tij si kryetar i...

Sabiha Kasimati, një nga gratë e shquara të Shqipërisë, vjen nga një familje e njohur intelektuale libohovite. I ati i saj, Abdurrahman Kasimati, i...

Nëse jeni mësuar ta shihni gjithnjë të jetë pjesë e aktiviteteve muzikore, mos kujtoni se ky nuk është! Zana Çela qëndron gjithnjë, në një...

Ej, po paskeni qenë tutkuna fare! Po si s'ngeli më numër pa marrë për të pyetur kush ishte ajo tipja e administratës shtetërore që...

Ajo është e bukur, vjen nga një familje e shkolluar, por... ka një “njollë në biografi”. Kjo e bën të duket edhe më e...

Bijë në një nga familjet më të mëdha në vend, Seide Libohova tregon për të mirat e kohës së tyre të artë, udhëtimet jashtë,...

Si fillim kam një merak të madh të di kuptimin e asaj reklamës ku del Jonida Vokshi se nga se, s’e kuptoj, dhe shikon...

Kantautorja që rreth 10 vjet më parë ka luftuar kundër kancerit të gjirit, tani ka ndërmarrë një luftë tjetër, por jo më për vete....

Opinion