GRAZIA   UNION Bank
Lotaria Kombetare  

Letrat e dashurisë së Georgia O’Keeffe

per-njish-1

Ka gra që shprehen se nuk mund të jenë feministe, sepse mendojnë që burrat janë të mrekullueshëm. Por, duhet thënë se “feminizëm nuk do të thotë të urresh burrat”. Feminizmi ka të bëjë me atë që, “Gratë duan të njëjtat të drejta, shanse dhe privilegje që kanë burrat për promocion, paga të barabarta dhe të [...]

Nuk ka Komente

“Gardalina”, fituesja e çmimit “Pulitzer 2014” vjen në shqip

kopertina-gardalina

Romani bestseller në disa vende të botës, i autores amerikane Donna Tartt, në tregun shqiptar të librit nga shtëpia botuese “OMSCA 1”“Një roman i madh magjepsës… i përsosur”. Kështu shkruan “Le Monde” për librin fitues të çmimit “Pulitzer 2014”. Pasi po botohet me shpejtësi marramendëse në shumë gjuhë të botës, “Gardalina” e autores amerikane Donna [...]

Nuk ka Komente

Kush ma mori burrin?!

new-york

Dikur, ka qenë ndryshe. D.m.th. pyetja edhe mund të shtrohej njësoj, por pyetej për gruan. Ja, po të mendoheni pak, do të kujtoheni që vërtet nuk e thotë më njeri “kush ma mori gruan”. Nuk ta merr njeri, edhe po ta nisësh vetë, ta kthejnë. Halli është te burri. Ata nuk gjenden më. Të mendosh [...]

Nuk ka Komente

Piktori Bujar Zajmi: Nënën s’e zëvendëson asnjë grua tjetër

Piktori Bujar Zajmi dhe bashkëshortja e tij, Miranda, duke folur për “Unë Gruaja”

Me nudot e Bujar Zajmit. Një rrëfim i artistit për femrën në pikturën e tij, figurën e së ëmës dhe marrëdhënien me të shoqen, liritë që i kanë dhënë njëri-tjetrit dhe të metat që kanë falur Nëse ka një grua, që për të është shembulli femëror e të cilën e ka gjithmonë në qendër të [...]

2 Komente

Sëmundjet e zemrës te gratë, simptomat dhe mbrojtja

zemra-grua

Më shumë gra se burra vdesin nga sëmundjet e zemrës, edhe pse përgjithësisht besohet e kundërtaAtaku në zemër i vret gratë “në heshtje”, ndërsa stresi dhe depresioni shton riskun sidomos për gjininë femërore.Të gjitha gratë përballen me rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Të jesh e vetëdijshme për simptomat dhe rreziqet e veçanta që këto sëmundje [...]

Nuk ka Komente

Ryan Gosling: Kuzhina marokene më ka robëruar

kapele kuzhinieri

Ryan Gosling nuk është vetëm aktori më seksi i momentit, është edhe një “pirun” i mirë, shijues i apasionuar i ushqimit dhe zotërues i një restoranti në Beverly Hills. Një vend i vogël, por romantik. Shijet e tij? “Jam shumë i tërhequr pas kuzhinës marokene sepse aromat e saj të forta më mbërrijnë drejt e [...]

Nuk ka Komente

“Gruaja e javës”: Shoqes time të dashur, që e lëndova pa dashur

faqe-me-shkrim-dore

Në rubrikën “Gruaja e javës”, na ka mbërritur një histori nga Bubulina nga Erseka. Më poshtë mund të lexoni historinë e saj dhe pse ajo e cilëson shoqen e saj, Liliana, si gruan më speciale që ka njohur në jetë.Shoqes time të dashur, që e lëndova pa dashurNë një qytet të vogël juglindor, ndodhi një [...]

Nuk ka Komente

Armani, 80-vjeçari dhe femrat e reja

giorgio_armani_a629

Fotografitë e stilistit 80-vjeçar, Giorgio Armani, në shoqërinë e vajzave modele 20-30 vjeçare, i kemi parë shpesh të qarkullojnë gjithandej. Këto ditë, ai nuk ka zgjedhur të jetë vetëm në shoqërinë e ndonjë mikeshe, por i është bashkuar një grupi miqsh që po pushojnë në Formentera. Pas një dite thuajse të qetë me lexim e [...]

2 Komente

Pas 29 vitesh e ëma rrëfen: “Ronaldon doja ta abortoja”

ronaldo

Mendja e saj ishte e mbledhur. Nuk do ta mbante atë fëmijë. Ishte shtatzënia e katërt e nënës së njërit prej yjeve të futbollit, Kristiano Ronaldo, prandaj edhe mund të mjaftohej edhe me tre fëmijë. Mirëpo, doktori që kishte ndjekur shtatzëninë e saj, e refuzoi vendimin e zonjës për të abortuar fëmijën. Dhe bëri mirë, [...]

Nuk ka Komente

Elle Macpherson, supermodelja që nuk plaket

elle

Edhe pse sapo ka kapur të 50-tat, Elle Macpherson vazhdon të jetë “trupi” i të gjitha kohërave. Në fakt, mjafton vetëm të shohësh fotografinë që supermodelja ka postuar në rrjetin social “Twitter”, dhe të gjitha fjalët janë të tepërta. Elle është në pushimet e verës duke udhëtuar me jaht bashkë me të shoqin, Jeffrey Soffer. [...]

Nuk ka Komente

Gruaja e javës!

Une-gruajajaaa

Në jetën e gjithsecilit prej nesh është një grua e veçantë: nëna, motra, kushërira apo një mike. Rreth e rrotull ka kaq shumë gra speciale dhe ne duam të dëgjojmë për to. Çdo javë në “Unë, gruaja” ne do të zgjedhim “Gruan e javës”, në bazë të historive të rrëfyera prej jush.Ju mund të bëni që “gruaja speciale” e jetës [...]

Nuk ka Komente

Piktori Arben Theodhosi, mes kujtimeve dhe së tashmes. Dasma e dytë, një ekspozitë me të ftuar miqtë e mi beqarë

ARBEN-THEODHOSI

“Imazhi i Përvojës” do të titullohet albumi i shtatë i piktorit Arben Theodhosi. Pasi ka folur për jetën e tij, që nga Blloku, si dali i ish-ministrit të Industrisë Koço Theodhosi, vitet e internimit, asnjëherë me mllef apo duke trumbetuar, piktori flet për artin, për të bukurën, për vendin që zë ajo në pikturat e [...]

Nuk ka Komente

Një “Predikues” për pushimet e verës

Camilla Lackberg
“Predikuesi”
Roman
Përktheu: Taqo Trajçe
Nr. faqe: 440
Çmimi: 1000 lekë

Botimet “Dudaj” ka vendosur t’i fusë dridhmat lexuesit me romanin e radhës. Vrasje, zhdukje, mister… I tillë është libri “Predikuesi” i Camilla Lackberg, përkthyer nga Taqo Trajçe, i cili vjen për lexuesin, tamam në kohën e leximeve të verës. Në bashkësinë peshkatare të Fjelbakës, jeta është e veçuar, e qetë dhe, për disa, tragjikisht e [...]

Nuk ka Komente

Baronesha Elsa von Freytag-Loringhoven. Jeta skandaloze e artistes, nga burrat e shumtë te kleptomania

Elsa von Freytag-Loringhoven,  1917. Vaj në kanavacë. Koleksioni i Francis M. Naumann dhe Marie T. Keller, Yorktown Heights, NY

Ka gra që shprehen se nuk mund të jenë feministe, sepse mendojnë që burrat janë të mrekullueshëm. Por, duhet thënë se “feminizëm nuk do të thotë të urresh burrat”. Feminizmi ka të bëjë me atë që, “Gratë duan të njëjtat të drejta, shanse dhe privilegje që kanë burrat për promocion, paga të barabarta dhe të [...]

Nuk ka Komente

Deklaratat kontradiktore të Bleonës për Ganiun

Bleona Qerreti dhe ish-bashkëshorti Gani Bardhi

Kur dy vite më parë, në ca ditë që ishin ca më të nxehta se sot, botuam një shkrim për ardhjen e Bleona Qerretit në Tiranë, siç na thanë, këngëtarja e famshme u mërzit shumë. Titulli i shkrimit, për shkak edhe të rubrikës pak humoristike, ishte “Bleona, ku ma ke Ganiun?!”. E titulluam kështu sepse [...]

2 Komente

Suzana Varvarica: Gratë rrisin burrat, të gjejnë kohë t’i edukojnë

Fotografi grash të dhunuara, të dënuara për krime ndaj burrave të tyre në Burgun 325, histori, rrëfime... Të gjitha pjesë e një ekspozite me titull “Kështu nuk vritet një grua”, kuruar nga studiuesja Suzana Varvarica Kuka

Kuratorja e ekspozitës “Kështu nuk vritet një grua”, në festivalin “Femmes Fatales”Edhe pse Kanuni i Lekë Dukagjinit daton thellë në kohë, edhe sot, në zona të largëta të Shqipërisë rurale, ai vepron me ligjet e tij, paçka se shumë syresh janë deformuar dhe shpërfytyruar, kur vjen fjala te gratë dhe fëmijët. Jo shumë kohë më [...]

Nuk ka Komente
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

AMC

abissnet

Hotel Prestige

Gazeta Panorama Alexa toolbar
Njoftime pune nga gazeta Panorama

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2014 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy