Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje,  Albulena Haxhiu, i ka quajtur skandaloze, deklaratat e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj i cili ka thënë se ‘’nuk ka...

Lista Serbe ditë më parë u ka ofruar bashkëpunim partive opozitare për rrëzimin e qeverisë “Haradinaj”. Kjo mbështetje ka ardhur pas vendimit të ekzekutivit...

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit do të zhvillojë sot një takim me kryeministrin Ramush Haradinaj,...

Agjencia e njohur e lajmeve, Associated Press (AP), ka shkruar për marrëdhëniet e tensionuara midis Kosovës dhe Serbisë, me ç’rast ka theksuar se kjo e...

Pasi një kosovar 35-vjeçar ishte dëbuar nga Zvicra dhe atij i ishte ndaluar çdo hyrje në vend, ai sërish është kthyer. Kësaj here jo...

Zëdhënësi i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Musa Demiri, në një prononcim për Gazetën Express ka folur për problemet shëndetësore që pati të...

Ushqim aziatik, ai i detit dhe ushqimet tradicionale kanë qenë pjesë e drekave dhe darkave zyrtare të shtruara nga deputetët e Kuvendit të Kosovës...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit prej një muaji kundër oficerit korrektues...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe zëvendësi i tij, Enver Hoxhaj, kanë përmendur mundësinë e ndërprerjes së dialogut me Serbinë nëse Këshilli i Ministrave...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar shumë të vështirë takimin që zhvilloi në Bruksel me homologun serb Aleksandar Vuciq. Ai e ka quajtur...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, takohen sot në Bruksel, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis...

Bashkimi Evropian edhe zyrtarisht i ka paralajmëruar zyrtarët e institucioneve të vendit se liberalizimi i vizave me Kosovën kërkon kohë, pasi të gjitha shtetet...

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson...

Tri subjektet opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Socialdemokrate, nuk e përjashtojnë mundësinë e organizimit të protestave kundër korrigjimit të kufijve...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, pritet që mbrëmjen e sotme të arrijë në Kosovë. Pas një vizite në Serbi, kancelari austriak në Kosovë do...

Ambasadorja e Kanadasë në Beograd, Kati Csaba, deklaroi se vendi i saj mbështet fuqishëm dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa idenë për korrigjimin e...

Eurodeputetja Tanja Fajon e cila është edhe raportuese e vizave për Kosovën, ditë më parë ka vizituar Serbinë. Në një intervistë për Danas, ajo...

Mosmiratimi i rezolutës së opozitës në Kuvend i ka hapur rrugë presidentit Hashim Thaçi që të vazhdojë ta proklamojë idenë e tij për korrigjim...

Vjehrri ka sulmuar seksualisht nusen e djalit te tij. Ngjarja e rende ka ndodhur ne Lipjan dhe policia njofton se ka bere arrestimin e...

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ia ka kthyer letrën kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, në të cilën shpreh shqetësimin e saj për idenë e...

Pjetër Nrecaj është dënuar me 24 vjet burgim për vrasjen e bashkëshortes, Valbonës, dhe vajzës së tij. Nrecaj u dënua edhe për armëmbajtje pa...

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë braktisur sallën e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe nuk kane votuar per...

Gjatë gjashtë muajve të parë të këtij viti vetëm për dreka zyrtare Kuvendi i Kosovës ka shpenzuar hiç më pak se 67 mijë euro,...

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Sandor Pinter, ka pritur sot në takim ministren Dhurata Hoxha, me të cilën kanë diskutuar për procesin e liberalizimit...

Kryeministri Ramush Haradinaj është shprehur i bindur se në Bashkimin Evropian (BE) nuk ka vende që bllokojnë heqjen e vizave për Kosovën. Sipas kreut të...

Ish-koordinatori i Paktit të Stabilitetit për Evropën Juglindore, Erhard Busek, duke folur për idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, thotë se...

Më 11 nëntor, nëse gjithçka shkon sipas planit, në Paris do takohen presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçic. Thaçi besohet...

Janë bërë 26 ditë që nga zhdukja e 21 vjeçarit nga Mitrovica dhe ende nuk dihet asgjë për fatin e tij. Megjithëse policia është duke...

Një 28 vjeçar shqiptar me inicialet E.B, dyshohet se është rrahur mbrëmë nga tre persona në Veri të Mitrovicës, ku ka pësuar lëndime dhe...

Në kallëzimin penal të Policisë së Kosovës ndaj ish-zëvendësministrit të Zhvillimit Rajonal, Musa Cena, dyshohet se ia kishte kërkuar kompanisë private “Bylmeti KS” 30...

Familja e nje te riu eshte ne alarm, pas zhdukjes pa gjurme te djalit per me shume se 24 dite. Avni Zajiti 23 vjecar, sipas familjarëve...

Vetëm nëntë muaj mund ta shijojnë ngrohtësinë e nënave, atëherë kur foshnjat gjenden në barkun e tyre. Por, për fatin e keq, disa prindër...

Ramush Haradinaj ka paralajmëruar shkarkimin e Musa Cenën, Zëvendësministrin e arrestuar nën dyshimin se ka marrë ryshfet e ka keqpërdorur detyrën zyrtare. Nga Vrella...

Përdorimi i telefonave të mençur, tashmë është përditshmëri e shumë njerëzve në Kosovë, por për Hashim Llumnicën, 34 vjeçar nga fshati Bellopojë i Komunës...

Prokuroria Themelore në Prishtinë pritet që shumë shpejt të nisë hetimet lidhur me akuzat se në Medresenë "Alauddin" ka pasur ngacmime seksuale ndaj nxënëseve. Lajmin...

Ish-ambasadori i SHBA-së në Beograd, tani kryetar i institutit “East West”, Cameron Munter, ka deklaruar se për Washingtonin lëvizja më e mirë do të...

Ministria e Punëve të Jashtme ka siguruar informacione zyrtare se tre shtetasit kosovarë, të cilët ishin pjesë e aksidentit zinxhir në Serbi, kanë marrë...

Gjermania e kancelares, Angela Merkel, ka qenë kategorike kundër idesë personale të presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për korrigjim të kufijve dhe...

Komuniteti shqiptaro-amerikan përmes një letre dërguar liderëve të Shqipërisë dhe Kosovës shprehen kundër idesë për ndryshimin e kufijve. Sipas tyre çdo kilometër i Kosovës është...

Ish-kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, sot pritet të dalë para Gjykatës në Pejë në procesin në të cilin akuzohet për keqpërdorim të...

Gjykata Themelore e Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji ndaj të pandehurve me iniciale F.B. dhe A.H., që të...

Konflikti brenda familjes Ahmeti nga fshati Smolicë, i komunës së Gjakovës, i nisur në vitin 2013, siç duket ende nuk ka përfunduar. Nga kjo...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në debatin e Forumeve UET, nën moderimin e përgjegjëses së Departamentit të Shkencave Humane dhe Komunikimit, prof. asoc. dr....

Ballkani po zien përsëri. Këtë herë është për shkak të spekulimeve të shumta se Kosova dhe Serbia në fund mund t'i japin fund mosmarrëveshjes së tyre dhe...

Vasfije Krasniqi-Goodman ka thyer një tabu në shoqërinë kosovare pasi është bërë gruaja e parë, viktimë e dhunës seksuale gjatë luftës së Kosovës, që...

Teologu Emin Behrami, i cili ishte larguar në vitin 2010 nga Bashkësia Islame e Kosovës që udhëhiqej nga Naim Tërnava, në një intervistë për...

Lista Serbe edhe më tutje po vazhdon ta kundërshtojë transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në Forca të Armatosura të Kosovës. Gjatë ditës...

“Buxheti i Kosovës nuk mund të përballojë një rritje aq të shpejtë të shpenzimeve për skemat sociale. Të mos i përmendim skemat e tjera...

Një përleshje e armatosur ka ndodhur në mbrëmjen e së hënës, mes Policisë së Kosovës dhe disa personave të dyshimtë, në Prishtinë. Fillimisht është raportuar se një person...

Partia e Behxhet Pacollit thotë se ka shkarkuar nga detyra ministrin e Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi. Lajmin për Express e ka konfirmuar sekretari...

Hashim Thaçi e Ramush Haradinaj kanë shkuar sot në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovë në promovimin e librit “Lindja e Vështirë e...

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Pasi opozita nuk i ka votat e nevojshme në Kuvend...

Publicisti Veton Surroi, tha të mërkurën se përfundimi i konfliktit me Serbinë është thelbësor për Kosovën dhe duhet të shërbejë si motiv themelor për...

Ka shpetuar per mrekulli nga vdekja pas nje aksidenti ne autostrade, shqiptari qe ishte nisur me taksi per t'u kthyer ne atdhe. Mediat gjermane shkruajne...

Flet njeri nga shqiptaret e Kosoves qe u rrahen brutalisht në Novi Sad të Serbisë gjatë ditës së djeshme. Raportohet se njëri prej tyre...

Përplasjet ndërmjet kryeministrit Ramush Haradinaj dhe presidentit Hashim Thaçi rreth idesë së “korrigjimit” të kufijve me Serbinë të hënën kanë prekur zenitin, ku Thaçi...

Gjatë kontrolleve të një dërgese nga oficerët doganor në Han të Elezit të janë gjetur të fshehura barna me vlerë mbi 15 mijë euro. Dogana...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Aleanca Veriatlantike mbështet fuqishëm dialogun midis Kosovës dhe Serbisë dhe të gjitha përpjekjet që...

Kërkesa e presidentit Hashim Thaçi drejtuar Gjykatës Kushtetuese lidhur me interpretimin e nenit 18 të Kushtetutës, i cili flet për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare,...

Opinion

EDMOND TUPJA

VETON SURROI

LEONIDHA MËRTIRI