‘Bisedimet në Londër këtë javë’/ Giorgio Chiellini do t’i bashkohet skuadrës së MLS në Los Angeles

Jun 1, 2022 | 16:07
SHPËRNDAJE

Pas përfundimit të kampionatit italian të Serie A, për disa futbollistë ky ka qenë edhe i fundit. I tillë ishte dhe për ish mbrojtësin e Juventusit, Giorgio Chiellini, i cili ka pasur një karrierë shumë të mirë prej 17 vitesh krah gjigandëve të futbollit italian.

chiellini

Tani ai ka vendosur të transferohet në Ligën Major të Futbollit të Amerikës për të filluar një kapitull të ri.

Associated Press raporton se një burim i informoi ata lidhur me një marrëveshje midis Chiellini dhe Los Angeles FC, e cila ende nuk është nënshkruar zyrtarisht.

Megjithatë, LAFC shpreson të përfundojë kontratën gjatë kësaj jave me lojtarin për të mbërritur në Amerikë në javët e ardhshme, gjë që Fabrizio Romano gjithashtu e mbështeti pasi pretendoi se bisedimet ishin zhvilluar në Londër.

Klubi aktualisht është në krye të renditjes së Bregut Perëndimor të MLS.

Të rinjtë e Steve Cherundolo kanë pësuar vetëm 16 gola në 29 ndeshje.

Klubi aktualisht është në krye të renditjes së Bregut Perëndimor të MLS, megjithatë, ardhja e Chiellinit në radhët e tyre është një mundësi shumë e mirë për t’u ngjitur më lartë.

Mbrojtësi u duartrokit nga tifozët e Juventusit teksa i dha mes emocioneve lamtumirën klubit muajin e kaluar.

Ai ka luajtur më shumë se 400 ndeshje në kampionat për “Zonjën e Vjetër” që kur u bashkua në vitin 2004.

Qendërmbrojtësi është i treti në listën e paraqitjeve të të gjitha kohërave të Juventusit pas Alessandro Del Piero dhe Gianluigi Buffon.

Chiellini fitoi pesë tituj të Serie A gjatë kohës së tij në klub, si dhe pesë Kupa të Italisë.

© Panorama.al

Te lidhura