Bisedimet Greqi-Turqi/ U fol për një takim mes ministrave të jashtëm më 25 janar. Reagon Athina: Ja si qëndron e vërteta

| 16:30
SHPËRNDAJE

Burime diplomatike në Athinë hodhën poshtë sot raportimet për një takim midis ministrave të jashtëm të Greqisë dhe Turqisë më 25 janar.

dendias

“Asnjë takim midis Nikos Dendias të Greqisë dhe Mevlut Cavusoglu të Turqisë nuk është planifikuar ose rënë dakord”, thanë ata një ditë pasi Ministria e Jashtme e Turqisë njoftoi rinisjen e bisedimeve teknike midis të dy palëve.

“Ministri grek i punëve të Jashtme ka pasur një marrëdhënie miqësore me homologun e tij turk për disa vjet, por një takim midis të dyve në javët e ardhshme nuk është planifikuar ose rënë dakord. Z. Dendias, natyrisht, mbetet i hapur për mundësinë e një takimi me Z. Cavusoglu, kur kushtet e lejojnë atë”, thanë burimet, pa dhënë hollësi raporton “Kathemerini”.

Më herët, duke folur me ambasadorët e Bashkimit Evropian në Ankara, Cavusoglu tha se ai kishte folur me Dendias në lidhje me këtë çështje të hënën.

“Ne ramë dakord të takohemi dhe do të caktojmë një datë për atë takim më vonë”, tha ai.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.