“10 foshnja vdiqën në 10 ditë”, Materniteti i përgjigjet denoncimit të deputetit të PD

SHPËRNDAJE

Pas denoncimit te rende dhe bilancit te frikshem qe denoncoi nje dite me pare deputeti demokrat Bardh Spahia per vdekjen ne 10 dite te 10 te sapolindurve, ka reaguar zyrtarisht materniteti “Koço Gliozheni”.

Permes nje reagimi zyrtar, materniteti sqaron se kanë qenë anomalitë shëndetësore ato që kanë çuar në humbjen e jetës së foshnjave në Maternitetin e Ri dhe jo mungesa e inkubatorëve apo vendeve të oksigjenimit.

materniteti-koco-glozheni

Reagim i Maternitetit Koço Gliozheni

Në maternitetin Koco Gliozheni priten mbi 4 mijë lindje në vit në kushte optimale nga një personel mjekësor i kualifikuar; kryhen mbi 2500 intervente për patalogji obsetrikale dhe gjinekologjike të ndërlikuara me vdekshmëri amëtare Zero!

Vdekshmëria nenonatale, përfshirë edhe këtë aktuale ka pësuar rënie nga vitit në vit.

Në lidhje me statusin e publikuar sot në rrjetet sociale, Materniteti “Koco Glozheni” ju bën me dije se në këtë spital, nuk ka patur humbje jete të neonatëve për shkak të mungesës së inkubatorëve apo mirëmbajtjes së tyre. Repartit të Reanimacionit, me investimet e kryera vitet e fundit, i janë shtuar dhe 4 inkubatorë të rinj.

Por cdo mjek e di se, ashtu si në cdo maternitet, paraqiten raste të anomalive të papajtueshme me jetën. 8 rastet e trajtuara gjatë muajve të fundit kishin anomali të rënda si kardiopati kongenitale, hidrops fetal, transfusion feto-fetal, me peshë 800-850 gramë dhe me moshë barre nën 26 javë, për të cilët ekipi i kualifikuar i mjekëve tanë bënë përpjekjet maksimale për trajtimin e tyre, por janë anomali të rënda, të papajtueshme me jetën, që fatkeqësisht ndodhin në të gjitha strukturat shëndetësore edhe në rajon, Europë.

Ekipi i Maternitetit “Koco Glozheni” mbetet i përkushtuar në ofrimin e shërbimeve me standarte të larta në kujdesin ndaj nënës e fëmijës dhe u lutet mediave që të japin ndihmesën e tyre të vyer, duke mos lejuar përhapjen e lajmeve të rreme apo qëllimisht të deformuara në rrjetet sociale.

PANORAMA

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakLidhet e dhunohet nga maskat burri në Ksamil, i vidhet vila që jep me qira gjatë verës
Artikulli tjetërBarça zyrtarizoi mbrojtësin me klauzolë 100 milionë euro, ja 12 sekretet e kolumbianit

S'KA KOMENTE

Comments are closed.