Bilanc tragjik viktimash nga shpërthimi në Bejrut, mbi 60 persona të vrarë. Mbi 3000 të plagosur

| 23:58
SHPËRNDAJE
 

Ministria e shëndetësisë në Liban tha se të paktën 63 njerëz kishin vdekur dhe 3,000 pësuan lëndime në shpërthimet dhe zjarrin që tronditi Bejrutin të martën.

2020-08-04T155935Z_547374866_RC237I9ACVX6_RTRMADP_3_LEBANON-SECURITY-BLAST

Me të plagosurit që ende shkojnë nëpër spitale dhe kërkimet e personave të zhdukur që po vazhdojnë, shifrat kanë të ngjarë të shkonin më të larta.

Sekretari i Përgjithshëm i partisë Kataeb, Nizar Najarian, u vra në shpërthim, dhe në mesin e të plagosurve ishte edhe Kamal Hayek, kryetari i ndërmarrjes shtetërore të energjisë elektrike, i cili është në gjendje kritike.

117310946_3669226459789188_3686020193137932859_n

Videot tregojnë një shpërthim të madh të ndjekur nga ulërima dhe tymi i madh që ngrihet mbi qytet.

“Pashë një zjarr dhe re tymi që lëshohen mbi Bejrut,” i tha një dëshmitar Reuters. “Njerëzit po bërtisnin dhe vraponin, po gjakoseshin. Ballkonet u hodhën në erë. Xhamat në ndërtesat e larta u shpartalluan dhe ranë në rrugë. “

Sipas Reuters, të paktën 10 trupa janë dërguar në spitale pas shpërthimit.

Agjensia shtetërore e lajmeve në Liban NNA tha se shpërthimi ndodhi në zonën e portit të Bejrutit, ku ka depo me eksplozivë. Nuk është e qartë menjëherë se çfarë e shkaktoi shpërthimin ose çfarë lloj eksplozivi ndodhej në depo.

Ministri i Shëndetësisë në Liban tha se ka një “numër shumë të lartë” të lëndimeve dhe dëme të mëdha.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.