Basha kërkoi falje, Patozi: Zahmet prano përgjegjësitë e tua të së tashmes, mos kërko …

SHPËRNDAJE

Në kuadër të 70 vjetorit të ekzekutimit të deputetëve opozitarë nga regjimi i Enver Hoxhës u mbajt sot seanca në Kuvend nga ku kreu i PD-së Lulzim Basha tha se ndihet i turpëruar që  sot është deputet në një Kuvend ku Gramoz Ruçi është drejtues i tij. Por pas kësaj kritiku më i madh i tij Astrit Patozi  ka shkruar në një postim në “facebook” se ndjesa e Lulzim Bashës është false.

22405575_1588805397846024_4111741062575153323_n

“Kush është më e rëndë, Lulzim, fakti që Partia Socialiste propozon dhe zgjedh Gramoz Ruçin për kryetar parlamenti, apo që, për shkakun tënd, Edi Rama e ka rrëmbyer i vetëm timonin e Shqipërisë dhe mund ta rrokullisë atë me lehtësi në greminë?”, shkruan Patozi.

“Por i sigurt të jesh, që sado të bësh sikur përgjërohesh sot për viktimat e krimeve të djeshme, nuk mund të shpëtosh dot asnjëherë nga përgjegjësia për dosjet e 18 majit”, shkruan Patozi.

Postimi i plotë:

NDJESA FALSE E LULZIM BASHËS

Lulzim, bën mirë që kërkon falje edhe për gabimet e Sali Berishës në të shkuarën. Por, bëj zahmet, e prano më parë ndonjë përgjegjësi tënden për të tashmen! Sepse është fare e lehtë ndjesa për tjetrin, Lulzim, edhe sikur të mos e kesh mirëkuptimin e tij.

Kush është më e rëndë, Lulzim, fakti që Partia Socialiste propozon dhe zgjedh Gramoz Ruçin për kryetar parlamenti, apo që, për shkakun tënd, Edi Rama e ka rrëmbyer i vetëm timonin e Shqipërisë dhe mund ta rrokullisë atë me lehtësi në greminë?

Debati për të shkuarën komuniste do të ketë vlerë edhe për ca kohë në këtë vend, por ai nuk na i zgjidh dot problemet e ditës. Ndaj mos u përpëlit kot, se nuk mallëngjen njeri, Lulzim, duke bërë sikur vajton sot për krimet e hershme të diktaturës.

Politikanët gjykohen për vendimet dhe bilancet e veta, Lulzim, jo për ato të të tjerëve. Qofshin këta edhe paraardhës apo pararendës të tyre. Me arritjet dhe gabimet e veta Sali Berisha i ka mbyllur llogaritë me trofetë dhe me faturat. Dhe nuk i kanë dalë keq. Po ti, Lulzim, e di si e ke bilancin?

Edhe, në u hapshin ndonjë ditë, dosjet e vjetra të diktaturës nuk i mbyllin dot ato të sotmet, Lulzim. Nuk të ndalon kush të kërkosh dekomunistizim të mëtejshëm, në çdo cep të jetës publike në Shqipëri. Nise po të duash me kontrollin e të shkuarës së çdo deputeti dhe zyrtari të lartë të Partisë Demokratike, që nga viti 2013, kur u bëre për herë të parë kryetar. Unë e kërkova një vit më parë, por nuk ma pranoi Ilir Meta.

Por i sigurt të jesh, që sado të bësh sikur përgjërohesh sot për viktimat e krimeve të djeshme, nuk mund të shpëtosh dot asnjëherë nga përgjegjësia për dosjet e 18 majit, 25 qershorit dhe të 22 korrikut…etj…etj.

Ato nuk mund të mbyllen kurrë, Lulzim, ndaj edhe ti je i pashpresë.

 

 

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakTare: S’duhet ta fusim nën presion trajnerin, Shqipëria skuadër me identitet
Artikulli tjetërAksidentet, 6 këmbësorë u plagosën dje në Tiranë, mes tyre edhe një vajzë 8 vjeçe

2 KOMENTET

  1. Astrit,ti mund te kesh te drejte por me vjen keq se nuk te kam ndegjuar asnje fjale kunder Rames por vetem kunder Bashes dhe kjo nuk me duket aspak e drejte.Sipas meje ne radhe te pare duhet te mendosh te besh opozite me rilindjen pastaj te meresh me Bashen sepse keshtu me duket se nuk po qan hallet e PD-es por po i qan hallin karriges tende.Shpresoj te mbetesh demokrat nga shpirti dhe jo demokrat per karrige.

Comments are closed.