“Basha është tërhequr nga ultimatumet, zgjedhje s’mund të ketë edhe në 2021 nëse nuk…”, deputeti i PS në Shkodër: Situata këtu zgjidhet përmes Presidentit

| 9:49
SHPËRNDAJE

Arben-Pellumbi

Eshte shoqeruar me debate nje mbledhje e socialisteve ne Shkoder, ku deputetet pjese e grupit te punes per ristrukturimin e PS ne kete qytet kane diskutuar per disa ceshtje. Deputeti i PS Arben Pellumbi, tha pas mbledhjes se nuk mund te kete zgjedhje ne Shqiperi pa ndryshuar Kodin Zgjedhor. “Panorama” meson se Pellumbi eshte shprehur se levizjet e kryetarit te PD, Lulzim Basha i sheh si nje terheqje nga veprimet ekstreme.

“Jemi dore e shtrire per te bashkepubuar me opoziten. Nuk mund te kete zgjedhje qofte edhe te 2021 nese nuk materializojme ndryshimet e kodit zgjedhor qe jane kerkuar te pakten nga OSBE. Rruga e ketyre ndryshimeve per kodin zgjedhor kalon permes komisionit ne parlament. Basha mori akt ekstrem qe rezultoi i deshtuar. Duhet te kerkojne falje per ate qe bene pastaj te heqin ultimatumet dhe levizjen e Bashes e shoh si nje terheqje nga ultimatumet. Qe ta kalojme ne cfaredo lloj zgjedhjesh kemi nevoj per kod te ri zgjedhor dhe pa instaluar kulturen qe humbesi ti jape doren fituesit dhe ta lejoje fituesin te bej qeverisjen e tij ne nuk mberrijme ne ndonje gje. Nuk eshte as kodi dhe as sistemi ai qe i ben nje pal zgjedhje me te mire ose me te keqija. Eshte menyra se si ne i zbatojme dhe se si ne sillemi diten e neserme, a veme Shqiperine apo partine mbi te gjitha”.

fb36c20c-c33e-4d29-8ccf-dd1ce2aaa1e6

Ne mbledhjen e PS Shkoder pati edhe debate per punesimet, legalizimet, drejtoret rajonal qe disa nuk jane emeruar ende dhe nuk pranojne ti sjellin nga qytete te tjera duke i cilesuar normale debatet.

Lidhur me situaten ne bashkine Shkoder tha se nuk mund te kete zgjedhje te pjesshme pa patur nje date te dekretuar nga Presidenti:

Riorganizimet edhe per debatet behen dhe takimi kishte ne qender riogranizimin. PS ne gjithe Shqiperine eshte ne proces zgjedhjesh dhe per kete sherbente kjo mbledhje ne Shkoder. Eshte krejtesisht normale qe te kete debate sepse forcat politike jane organizime vullnetare dhe ka arsye te caktuara qe e bejne kete. Nuk perjashtohet mundesia qe indivis te caktuar te kene probleme personale. Situata ne bashkine Shkoder duhet te marre zgjidhje permes Presidentit te Republikes duke shpallur nje date per zgjedhje te pjesshme ne bashkine Shkoder, rruge tjeter nuk ka”, u shpreh ai.

Ne mbledhje ishin edhe deputeti Luan Harusha, Senida Mesi, Klotilda Ferhati dhe kryetarja e keshillit bashkiak Brisela Kadia

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.