Banka Botërore miraton financimin: 15 mln euro për luftën ndaj koronavirusit në Shqipëri

| 8:00
SHPËRNDAJE
 

Banka Botërore ka miratuar financimin e 15 milione EURO për Shqipërinë për të ndihmuar vendin të parandalojë, zbulojë dhe t’i përgjigjet pandemisë COVID-19 (coronavirus) dhe të forcojë sistemet kombëtare për gatishmërinë e shëndetit publik. Financimi mbulon një sërë ndërhyrjesh për të forcuar shërbimet e shëndetit publik dhe për të mbrojtur jetën.

Banka Boterore
Banka Boterore

Duke iu përgjigjur kërkesës së Qeverisë, projekti do të sigurojë mbështetje të menjëhershme për të ndihmuar Shqipërinë. Ndihma perfshin zbulimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nderkohe qe fodnet do te shkojne per testime ne popullate, ; sigurojnë furnizime për të forcuar mbikëqyrjen dhe gjurmimin e kontakteve; investojnë në kujdesin shëndetësor dhe pajisjet laboratorike publike dhe pajisjet mbrojtëse personale; rritin numrin e shtretërve të kujdesit intensiv; dhe forcimin e aftësive për të vlerësuar dhe modifikuar kërkesat për distancën fizike.

Projekti gjithashtu do të trajnojë stafin mjekësor në kujdesin per COVID-19 dhe parandalimin e infeksionit. Ndërsa Shqipëria ka hyrë në fazën komplekse të rihapjes së ekonomisë së saj, projekti do të ndihmojë gjithashtu në intensifikimin e komunikimeve me publikun.

“Banka Botërore qëndron me popullin e Shqipërisë gjatë kësaj krize të paparë. Unë do të doja të njiohja përkushtimin e jashtëzakonshëm të profesionistëve të shëndetit në Shqipëri për të shpëtuar jetën e njerëzve dhe inkurajuar fuqimisht qytetarët që të ndjekin rreptësisht distancimin shoqëror dhe masat e tjera kufizuese që synojnë minimizimin e ndikimit të pandemisë “, tha Maryam Salim, Menaxheri i Bankës Botërore për Shqiperine.

“Duke pasur parasysh pasigurinë në lidhje me evolucionin e pandemisë, hartimi i projektit është fleksibël për të akomoduar nevoja që ka të ngjarë të ndryshojnë pasi njohuritë rreth epidemiologjisë COVID-19 evoluojnë.”

Përfituesit e projektit do të jenë njerëz të infektuar tashmë me COVID-19, qytetarë në rrezik, veçanërisht të moshuarit, dhe persona me semundje kronike, personel mjekësor dhe urgjenca, ofrues të shërbimeve në objektet mjekësore dhe testuese, si dhe agjencitë e shëndetit publik të angazhuar në përgjigje të krizës.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.